Qaradağ rayonunda yerləşən bir sıra obyektlərdə içməli sudan qanunsuz istifadənin qarşısı alınıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq içməli sudan qanunsuz istifadənin aşkarlanması, su itkilərinin minimuma endirilməsi və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə nəzarət tədbirləri davam etdirilir. Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi əməkdaşlarının Qaradağ rayonunda keçirdiyi nəzarət tədbirləri zamanı bir sıra obyektlərdə sudan qanunsuz istifadə aşkarlanıb.
Müşfiqabad qəsəbəsində fəaliyyət göstərən supermaketin su  təchizatı sisteminə baxış keçirilərkən məlum olub ki, obyektin su təchizatı sisteminə qoşulmaq üçün texniki şərti yoxdur və müqavilə bağlanmayıb. Supermarketin su təchizatı şəbəkəyə özbaşına qoşulmuş xətt vasitəsilə aparılıb.
Qobu Park yaşayış massivində çoxmənzilli yaşayış binasının zirzəmisində yerləşən “Kabab evi”ndə sudan qanunsuz istifadə halı aşkar edilib. Obyekt sahibi texniki şərt almadan və müqavilə bağlamadan binanın daxili su təchizatı sisteminə özbaşına birləşmə verib.
Lökbatan qəsəbəsi yaxınlığında yerləşən məişət avadanlıqlarının  saxlanma anbarında da içməli sudan uçotsuz istifadə aşkarlanıb. Anbar sahibi texniki şərt almadan və müqavilə bağlamadan yaxınlıqdan keçən su kəmərindən özbaşına su xətti çəkib.
Nəzarət tədbirləri zamanı aşkar edilən bütün qeyri-qanuni xətt və birləşmələr kəsilərək ləğv edilib.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi vətəndaşların və sahibkarların diqqətinə çatdırır ki, içməli sudan qeyri-qanuni və sayğacdankənar istifadə şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər abonentlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, bu əməllərə yol verən fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı sərt nəzarət tədbirlərinin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ildə içməli sudan qeyri-qanuni istifadə ilə bağlı 15533, Qaradağ rayonunda isə 159 fakt aşkarlanaraq qarşısı alınıb.

Illegal drinking water lines have been prevented in a number of facilities located in Garadagh region
Created: 28-02-2024 16:51
In accordance with the Action Plan on ensuring the efficient use of water resources approved by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, control measures are being continued to detect illegal drinking water supply, minimize water losses and prevent wastage. Illegal drinking water lines were detected in a number of objects during the control measures carried out by the employees of the Azerbaijan State Water Resources Agency in Garadagh region.
During the inspection of the water supply system of the supermarket operating in Mushfigabad settlement, it was found that the facility does not have technical condition to connect to the water supply system and the contract was not concluded. The water supply of the supermarket was carried out through a line connected to the network illegally.
All illegal lines and connections discovered during the control measures were cut and canceled.
The State Water Resources Agency of Azerbaijan brings to the citizens' attention and entrepreneurs that illegal and off-meter use of drinking water causes violations of hydraulic regimes in networks, serious water losses, and deterioration of water supply to other subscribers living in those areas. In order to prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily drawn and off-meter lines will be canceled, and law enforcement agencies will be contacted to take strict control measures against individuals and legal entities who commit these acts.
It should be noted that in 2023, 15,533 cases of illegal use of drinking water were detected and prevented in Garadag district.