Yevlax şəhərinin içməli və tullantı su infrastrukturları yenidən qurulur
Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı çərçivəsində Yevlax şəhərinin içməli və tullantı su infrastrukturlarının yenidən qurulması layihəsinin icrası davam etdirilir.  Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi tərəfindən icra olunan layihənin birinci mərhələsində şəhəri dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin etmək üçün müasir sutəmizləyici qurğu inşa edilib, şəhər ərazisində içməli su şəbəkəsinin yenidən qurulmasına başlanılıb.
Yevlax şəhərini  dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin etmək üçün Kür çayının sahilində məhsuldarlığı sutkada 20 min kubmetr olan qumsüzgəc texnologiyalı sutəmizləyici qurğular kompleksi inşa edilib. Kompleksdə nasos stansiyası, 5 ədəd radial sudurulducu, 16 ədəd qumsüzgəci tikilib. Layihənin ilkin mərhələsində ümumi həcmi 2500 kubmetr olan 2 içməli anbarının və  2,6 km magistral su kəmərinin inşası başa çatdırılıb. Kür çayından nasoslar vasitəsilə götürülən su əvvəlcə xam su anbarına, daha sonra radial durulduculara ötürülür və çökdürülür. Növbəti mərhələdə qum süzgəclərdən keçən su zərərsizləşdirilərək təmiz su anbarına toplanır və yeni magistral kəmərlə şəhərin mövcud içməli su şəbəkəsinə verilir. Hazırda sutəmizləyici qurğu sınaq rejimində istismar olunur. 2023-cü ildə Yevlax şəhərinin yeni içməli su şəbəkəsinin də tikintisinə başlanılıb. Ötən müddətdə 28 km paylayıcı şəbəkə inşa edilib. Yeni şəbəkədən abonentlərə ev birləşməsi verilərək sayğaclar quraşdırılıb. Şəhərin içməli və tullantı su şəbəkələrinin tamamilə yenidən qurulması layihənin növbəti mərhələlərində həyata keçiriləcək.
Yevlax şəhərinin içməli su şəbəkəsinin yenidən qurulması işləri 2024-cü ildə də davam etdiriləcək. Ümumilikdə layihə çərçivəsində Yevlax şəhərində 135 km içməli, 115 km uzunluğunda tullantı su şəbəkəsi yaradılacaq. Şəhərdə yaranacaq tullantı sularının təmizlənib kənarlaşdırılması məqsədilə məhsuldarlığı sutkada 12500 kubmetr olan tullantı sutəmizləyici qurğunin inşası da nəzərdə tutulur. Layihənin icrasından 2035-ci ilə perspektiv inkişaf nəzərə alınmaqla 70 min nəfər sakin faydalanacaq.
Qeyd edək ki, Yevlax şəhərində mövcud olan içməli və tullantı su təchizatı sistemləri 1950-1970-ci illərdə yaradılıb. Mövcud içməli su şəbəkəsi şəhərin 60 faizini, tullantı su şəbəkəsi isə cəmi 20 faizini əhatə etməklə istismara yararsız vəziyyətə düşüb.

Drinking and waste water infrastructures in Yevlakh city are being rebuilt
Within the framework of the State Program on Socio-Economic Development of the Regions of the Republic of Azerbaijan, the implementation of the reconstruction project of drinking and waste water infrastructures of the city of Yevlakh is in progress. In the first phase of the project implemented by the Azerbaijan State Water Resources Agency, a modern water treatment plant was built to provide the city with stable and high-quality drinking water, and the reconstruction of the drinking water network in the city area was started.
In order to provide the city of Yevlakh with stable and high-quality drinking water, a complex of water purification devices with a sand filter technology with a capacity of 20,000 cubic meters per day was built on the bank of the Kura River. In 2023, the construction of the new drinking water network in Yevlakh city was started. In the past period, 28 km of distribution network was built. Subscribers from the new network were given a home connection and meters were installed. The complete reconstruction of the drinking and waste water networks of the city will be implemented in the next stages of the project.
The reconstruction of drinking water network in Yevlakh city will be continued in 2024. 70,000 residents will benefit from the implementation of the project, taking into account the prospective development until 2035.
It should be noted that the existing drinking and waste water supply systems in the city of Yevlakh were created in 1950-1970. The existing drinking water network covers 60 percent of the city, and the waste water network covers only 20 percent, and has become unusable.