Nəsimi rayonunda bir sıra obyektlərdə sudan qeyri-qanuni istifadə halları aşkarlanıb
Həyata keçirilən nəzarət tədbirləri zamanı Nəsimi rayonu Asif Məhərrəmov küçəsi 36 ünvanında yerləşən “Taxta kafe”nin sudan qeyri-qanuni istifadə etdiyi aşkar edilib. Obyekt sahibi iddia edir ki, kafedə olan su sayğacı oğurlanıb. Amma nədənsə oğurluq faktı ilə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarından müvafiq sənədi alıb təqdim etmir. Sahibkar yeni su sayğacının quraşdırılmasından boyun qaçırmaqla yanaşı əvvəlki dövrlərdən yaranmış borclarını da ödəmir. Üstəlik obyektə sayğacdankənar xətt çəkərək sudan qeyri-qanuni istifadəni davam etdirir. Sudan qanunsuz istifadə səbəbindən bir həftə əvvəl obyektin su təchizatı dayandırılsa da sahibkar yenidən su şəbəkəsinə qanunsuz qoşularaq suyu talamağa davam edib. Qanunsuz çəkilmiş xətt növbəti dəfə ləğv edildi və dəymiş ziyan aktı tərtib olundu.
Süleyman Rüstəm 80 ünvanında yerləşən avtoyuma məntəqəsinin isə su sayğacı olsa da uzun müddət ödəniş etmədiyindən borcu yığılıb. Buna görə də obyektin su təchizatı dayandırılıb. Obyekt sahibi ehtiyat su çənini sayğacdankənar çəkilmiş su xətti ilə doldurub istifadə edib.
Həyata keçirilən nəzarət tədbirləri zamanı Mirzəağa Əliyev 168 küçəsində yerləşən avtomobillərin icarəsi obyektində də sudan müqaviləsiz istifadə olunduğu aşkar edilib. Obyekt sahibi su təchizatından qanuni istifadə ilə bağlı müqavilə bağlamaqdan imtina edir. Dəfərlərlə xəbərdarlıq edilsə də obyekt sahibi buna məhəl qoymayıb.
Cavadxan küçəsində fəaliyyət göstərən “Zirvə” kafesində də sudan qanunsuz istifadəyə rast gəlinib. Obyektin sahibi texniki şərt almadan, müqavilə bağlamadan qanunsuz çəkilmiş xətt vasitəsilə suyu talayıb.
Aşkarlanmış bütün qeyri-qanuni birləşmələr ləğv edilib. Obyekt sahiblərinin diqqətinə çatdırılıb ki, içməli sudan qeyri-qanuni və sayğacdankənar istifadə şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər abonentlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, bu əməllərə yol verən fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı sərt nəzarət tədbirlərinin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-may aylarında 7316, Nəsimi rayonunda  isə 31 fakt aşkarlanıb, 50-dən çox fakt araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Cases of illegal water supply were detected in Nasimi district
In accordance with the Action Plan for ensuring efficient use of water resources approved by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the State Water Resources Agency of Azerbaijan continues comprehensive measures to detect illegal use of drinking water, minimize water losses and prevent wastage.
During the control measures implemented, it was discovered that "Takhta Cafe" located at 36 Asif Maharramov Street, Nasimi district, was using water illegally. The owner claims that the water meter in the cafe was stolen. But for some reason, he does not receive and submit the relevant document from the law enforcement agencies regarding the fact of theft. In addition to refusing to install a new water meter, the entrepreneur also does not pay debts incurred for previous periods. Moreover, by laying an off-meter line to the facility, he continues to use water illegally. Due to the illegal use of water, the water supply of the facility was stopped a week ago, but the entrepreneur continued to steal water by connecting to the water network again. The illegally drawn line was again canceled and a statement of damages was drawn up.
All detected illegal connections have been removed. It was brought to the attention of the facility owners that the illegal and off-meter use of drinking water leads to the violation of hydraulic regimes in the networks, serious water losses, and deterioration of the water supply of other subscribers living in those areas. In order to prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily drawn and off-meter lines will be canceled, and law enforcement agencies will be contacted to take strict control measures against individuals and legal entities who commit these acts.
It should be noted that in January-May 2023, 7316 cases were detected, and 31 cases were detected in Nasimi district, and more than 50 cases were submitted to law enforcement agencies for investigation.