Sumqayıt şəhərində içməli sudan qeyri-qanuni istifadə halları aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi içməli sudan qanunsuz istifadənin aşkarlanması, su itkilərinin minimuma endirilməsi və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə kompleks tədbirləri gücləndirib. Bu məqsədlə Sumqayıt şəhərində keçirilən nəzarət tədbirləri nəticəsində sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb.
Bakı - Quba yolunda yerləşən Las Vegas restoranında suyun talanması faktı aşkar edilib. Obyekt sahibi texniki şərt almadan, müqavilə bağlamadan restorana  çəkilmiş 32 mm diametrli boru ilə sudan qanunsuz istifadə edib. Oxşar vəziyyət Asfaltzavod adlanan ərazidə fəaliyyət göstərən daş sexində də aşkarlanıb. Bu obyektin sahibi də texniki şərt almadan, müqavilə bağlamadan sudan uçotsuz istifadə edib. Çerkassi küçəsində yerləşən avtomobil təmiri sexinin sahibi də fərdi xəttini özbaşına şəbəkəyə qoşub.
Nəzarət tədbirləri zamanı kommersiya obyektləri ilə yanaşı, fərdi yaşayış evlərində də sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb. Xəzər bağları adlanan ərazidə fərdi yaşayış evlərinin tikintisi ilə məşğul olan şəxslər yaxınlıqdan keçən su şəbəkəsinə qeyri-qanuni birləşmələr verərək mənzilləri içməli su ilə təmin edib.
Aşkarlanmış qeyri-qanuni birləşmələr ləğv edilib. Obyekt və mənzil sahiblərinin diqqətinə çatdırılıb ki, içməli sudan qeyri-qanuni və sayğacdankənar istifadə şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər abonentlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, bu əməllərə yol verən fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı sərt nəzarət tədbirlərinin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-aprel aylarında 4817, Sumqayıt şəhərində isə 72 fakt aşkarlanıb, 50-dən çox fakt araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Cases of illegal drinking water supply were detected in Sumgait city
In accordance with the Action Plan for ensuring efficient use of water resources approved by President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the State Water Resources Agency of Azerbaijan has strengthened complex measures to detect illegal drinking water lines, minimize water losses and prevent wastage. For this purpose, cases of illegal water supply were detected as a result of control measures conducted in Sumgait city.
The fact of water theft was discovered in restaurant Las Vegas located on Baku-Guba road. The owner of the facility illegally used water with a 32 mm diameter pipe laid in the restaurant without obtaining technical conditions and signing a contract.
In addition to commercial facilities, cases of illegal use of water in private residences were also detected during control measures. People who are engaged in the construction of individual residential houses in the area called Khazar Gardens supplied the apartments with drinking water by making illegal connections to the nearby water network.
To prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily drawn and off-meter lines will be canceled, and law enforcement agencies will be contacted to take strict control measures against individuals and legal entities who commit these acts.
It should be noted that within the months of January-April 2023, 4817 cases were detected, and 72 cases were detected in the city of Sumgait, and more than 50 cases were submitted to law enforcement agencies for investigation.