Qaradağ rayonunda bir sıra obyektlərdə sudan qeyri-qanuni istifadə halları aşkarlanıb
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi içməli sudan qeyri-qanuni və israfçılıqla istifadəyə qarşı nəzarət tədbirlərini davam etdirir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq içməli sudan qanunsuz istifadənin aşkarlanması, su itkilərinin minimuma endirilməsi və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə Qaradağ rayonunda aparılan nəzarət tədbirləri zamanı Sahil qəsəbəsi, Əliyar Gülbabayev küçəsində yerləşən tikintisi yarımçıq qalmış çoxmənzilli yaşayış binasında sudan qanunsuz istifadə halları aşkar edilib. Belə ki, binanın istismara verilmiş hissəsindəki mənzillərdə abonent kodları açılıb sayğaclar quraşdırılısa da,  yarımçıq qalmış hissədə məskunlaşan sakinlər sudan qeyri-qanuni istifadə edirlər. Hətta bəzi sakinlər boruların üzərinə sayğac quraşdıraraq kirayədə qalanlardan pul yığıb.
Qobu Park-1 yaşayış kompleksinin zirzəmisində fəaliyyət göstərən iki obyektin - kafe və optika mağazasının da sudan qanunsuz istifadə etdiyi müəyyən edilib. Həmçinin Lökbatan qəsəbəsi, 28 may küçəsində yerləşən baytarlıq aptekində də sudan qeyri- qanuni istifadə halı aşkar edilib.
Nəzarət tədbirləri zamanı aşkarlanmış qeyri-qanuni birləşmələr ləğv edilib. Obyekt və mənzil sahiblərinin diqqətinə çatdırılıb ki, içməli sudan qeyri-qanuni və sayğacdankənar istifadə şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər abonentlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, bu əməllərə yol verən şəxslərə qarşı sərt nəzarət tədbirlərinin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-aprel aylarında içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı ümumilikdə 4805, Qaradağ rayonunda isə 39 fakt aşkarlanıb, 50-dən çox fakt araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Cases of illegal water supply were detected in a number of facilities in Garadagh distrcit
Azerbaijan State Water Resources Agency continues control measures against illegal and wasteful use of drinking water. During the control measures carried out in Garadagh district to detect illegal lines of water supply, minimize water losses and prevent wastage, an unfinished multi-apartment residence located on Aliyar Gulbabayev Street, Sahil settlement cases of illegal water supply were found in the buildingç in accordance with the Action Plan on ensuring the efficient use of water resources approved by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. Although subscriber codes had been provided and meters were installed in the apartments in the commissioned part of the building, residents living in the unfinished part use water illegally. Some residents even collected money from the tenants by installing meters on the pipes.
Illegal connections detected during control measures were canceled. It has been brought to the facility and apartment owners’ attention that illegal and off-meter use of drinking water causes disruption of hydraulic regimes in networks, serious water losses, and deterioration of water supply to other subscribers living in those areas. To prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily drawn and off-meter lines will be canceled, and law enforcement agencies will be contacted to take strict control measures against those who commit these acts.
It should be noted that in January-April 2023, a total of 4,805 cases of illegal water supply were detected, and 39 cases were detected in Garadagh district, and more than 50 cases were submitted to law enforcement agencies for investigation.