Sabunçu rayonunda bir sıra obyektlərdə sudan qeyri-qanuni istifadə halları aşkarlanıb
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi içməli sudan qeyri-qanuni və israfçılıqla istifadəyə qarşı tədbirləri gücləndirib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq Sabunçu rayonu ərazisində içməli sudan qanunsuz istifadələrin aşkarlanması, su itkilərinin minimuma endirilməsi və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə aparılan araşdırmalar nəticəsində sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə halları aşkarlanıb.
Maştağa qəsəbəsi, Xanlar küçəsində yerləşən daş sexi və kafenin sahibləri texniki şərt almadan şəbəkəyə özbaşına müdaxilə edərək qeyri-qanuni xətt çəkib. Daş sexinin sahibi əməkdaşların qanuni tələblərinə məhəl qoymayaraq çəkilişə mane olub.
Həyata keçirilən nəzarət tədbirləri zamanı Zabrat dairəsində fəaliyyət göstərən dərzi, bərbər, ət kəsimi, avtoyuma, telefon satışı məntəqəsində, Maştağa-Zabrat yolunda yerləşən dekorativ ağacların satışı və kafe kimi fəaliyyət göstərən obyektlərin, Savalan yaşayış massivində vasitəçilər tərəfindən tikilən fərdi evlərin də sudan qeyri-qanuni istifadə etdikləri aşkarlanıb.
Nəzarət tədbirləri zamanı aşkarlanmış qeyri-qanuni birləşmələr ləğv edilib. Obyekt və mənzil sahiblərinin diqqətinə çatdırılıb ki, içməli sudan qeyri-qanuni və sayğacdankənar istifadə şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər abonentlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, bu əməllərə yol verən fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı sərt nəzarət tədbirlərinin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-aprel aylarının operativ məlumatlarına əsasən ümumilikdə 4817, Sabunçu rayonunda isə 1365 fakt aşkarlanıb, 50-dən çox fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Cases of illegal water supply were detected in a number of facilities in Sabunchu district
Azerbaijan State Water Resources Agency has strengthened measures against illegal and wasteful drinking water supply. As a result of investigations conducted to detect illegal drinking water supply, minimize water losses and prevent wastage, cases of unaccounted and off-meter use of water were discovered, in accordance with the Action Plan on ensuring efficient use of water resources approved by President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
During the control measures implemented, it was discovered a tailor shop, barber’s, butcher’s, car washing facility and phone sales point operating in Zabrat district, the sale of decorative trees and cafes located on the Mashtaga-Zabrat road, private houses built by middlemen in the Savalan residential area were illegally supplied with water.
Illegal lines detected during control measures were canceled. It has been brought to the attention of facility and apartment owners that illegal and off-meter use of drinking water causes disruption of hydraulic regimes in networks, serious water losses and deterioration of water supply to other subscribers living in those areas.
It should be noted that according to the data for January-April 2023, a total of 4,817 cases were detected and 1,365 cases were detected in Sabunchu district and more than 50 cases were submitted to law enforcement agencies for investigation.