Formula 1 yarışlarına hazırlıqla bağlı tədbirlər görülür
28-30 aprel 2023-cü il tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək Formula 1 yarışları ilə əlaqədar yarışların keçirildiyi ərazilərin, idman, turizm, ictimai-iaşə  obyektlərinin içməli və tullantı su sistemlərinin fəaliyyətinin dayanıqlığını təmin etmək istiqamətində işlər davam etdirilir.
Tədbirə yüksək səviyyədə hazırlaşmaq və qarşıya çıxa biləcək problemlərin operativ qaydada həlli məqsədilə Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyində komissiya yaradılıb, Tədbirlər Planı təsdiq edilib. Eyni zamanda işlərin operativ və koordinasiyalı aparılması məqsədilə işçi qrupu yaradılıb.
Tədbirlər Planına uyğun olaraq yarışların keçiriləcəyi  ərazilərdə içməli və tullantı su infrastrukturlarının normal fəaliyyətini təmin etmək və  yarana biləcək qəza hallarının operativ aradan qaldırılması məqsədilə monitorinq və qiymətləndirmə işləri aparılıb. Bu ərazilərdə içməli su xətləri üzərində siyirtmələrin istismar vəziyyəti yoxlanılıb.  Marşrut boyu bütün siyirtmə quyuları və yanğın hidrantları təftiş olunub mövcud siyirtmələrin və yanğın hidrantlarının işlək vəziyyətdə olması üçün tədbirlər görülüb.
Mexaniki vasitələrlə və xüsusi təmizləyici maşınlarla 20 km kanalizasiya xətti, 540 kanalizasiya baxış quyusu, yağış barmaqlıqları təmizlənib, istiamar tələblərinə cavab verməyən siyirtmə və xətlər dəyişdirilib.
Yarışların keçiriləcəyi günlərdə ehtimal olunan qəza hallarının operativ aradan qaldırılması məqsədi ilə xüsusi briqadalar yaradılıb və dislokasiya yerləri müəyyən edilib. Qəza briqadalarının maşın və avadanlıqlarla, mal-materialla təmin olunması üçün zəruri tədbirlər görülüb.
Eyni zamanda qəzaların aradan qaldırılması üzrə nümunəvi qəza-bərpa briqadaları üçün təlimlər keçirilib.  Təlimlərdə “Bakı Sukanal”, Səbail, Yasamal və Nəsimi sukanal idarələrinin 152 əməkdaşı iştirak edib. Təlimlərdə qəzaların operativ aradan qaldırılması, əməyin təhlükəsizliyi və digər məsələlərlə bağlı məlumatlar verilib. Təlimə cəlb olunan  işçilər nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki məşqlərdə də iştirak ediblər.

Preparations for Formula 1 competitions are in progress
The affairs to ensure the stability of the drinking and waste water systems in the areas where the races are held, sports, tourism, public catering facilities in connection with the Formula 1 races to be held in Baku on April 28-30, 2023 is being continued.
To prepare for the event at a high level and to promptly solve the problems that may arise, a commission was established at the Azerbaijan State Water Resources Agency and the Action Plan was approved. At the same time, a working group was created for the purpose of operative and coordinated work.
In accordance with the Action Plan, monitoring and evaluation work were carried out in order to ensure the normal functioning of the drinking and waste water infrastructures in the areas where the competitions will be held and to promptly eliminate possible accidents. In these areas, the operational condition of the drawers on the drinking water lines was checked. All drawer wells and fire hydrants along the route have been inspected and measures have been taken to ensure that existing sumps and fire hydrants are in working condition.
At the same time, trainings for exemplary accident-recovery brigades on accident elimination were held. 152 employees of "Baku Sukanal", Sabail, Yasamal and Nasimi Sukanal Offices participated in the training. Information on prompt elimination of accidents, labor safety and other issues was provided within the training. In addition to theoretical knowledge, the employees involved in the training participated in practical exercises.