“Azərsu” ASC ilə İsrail Milli Su Şirkəti – “Mekorot” arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Aprelin 19-da Bakıda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında Birgə Komissiyanın 3-cü iclası keçirilib. İslasda Azərbaycan-İsrail əlaqələrinin müxtəlif sahələrdə dinamik inkişaf etdiyi qeyd olunub. Bildirilib ki, investisiya, innovasiyalar, informasiya, kənd təsərrüfatı, ekologiya, qida, su, enerji texnologiyaları, əczaçılıq və biotexnologiya, ərzaq təhlükəsizliyi, kibertəhlükəsizlik, turizm, kiçik və orta sahibkarlıq və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş perspektivlər var və bu potensialın reallaşdırılması üçün özəl sektor fəallığını artırmalıdır.
Azərbaycan-İsrail Birgə Komissiyasının 3-cü iclasında İsraillə investisiya, innovasiyalar, ekologiya, informasiya, su, enerji, kənd təsərrüfatı, qida texnologiyaları sənayesi, əczaçılıq və biotexnologiya, ərzaq təhlükəsizliyi, kibertəhlükəsizlik, turizm, kiçik və orta sahibkarlıq və digər sahələrdə əməkdaşlığı genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub, bir sıra sənədlər imzalanıb.
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti ilə İsrail Milli Su Şirkəti – “Mekorot” arasında imzalanan Anlaşma Memorandumu su təchizatı və kanalizasiya sahəsində qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi, tullantı və yağış sularının idarə edilməsi sistemlərinin təkmilləşdirilməsi, tullantı  suların emalı və təkrar istifadəsi, planlaşdırma və innovasiyaya hədəflənən peşəkar təlimlər, texniki-iqtisadi əsaslandırma və texnoloji yeniliklərin, təcrübənin ötürülməsi, mövcud vəziyyətin qiymətləndirilməsi, yerli şərait nəzərə alınmaqla Azərbaycanda ən müasir qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrin tətbiqi sahəsində əməkdaşlığı nəzərdə tutur.  Sənədi “Azərsu” ASC-nin sədri vəzifəsini müvəqqəti icra edən Köçərli Həsənov və İsrail Milli Su Qurumunun vitse-prezidenti Yossi Yaakoby imzalayıblar.
İclasda həmçinin, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında imzalanan Saziş, Azərbaycan Respublikasının İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə İsrail Dövlətinin Milli Texnoloji İnnovasiya Qurumu arasında texnoloji innovasiyalar sahəsində Birgə Bəyannamə, SOCAR və İsrailin “Union Energy” şirkəti arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş imzalanıb.

A Memorandum of Understanding is signed between "Azersu" OJSC and Israel's National Water Company - "Mekorot"
Created: 20-04-2023 10:39
The 3rd meeting of the Joint Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Israel was held in Baku on April 19. It was noted that Azerbaijan-Israel relations are developing dynamically in various fields within the meeting. It was stated that there are wide prospects for cooperation in investment, innovations, information, agriculture, ecology, food, water, energy technologies, pharmaceuticals and biotechnology, food safety, cyber security, tourism, small and medium entrepreneurship and other fields and to realize this potential, private the sector should increase its activity.
At the 3rd session of the Azerbaijan-Israel Joint Commission, issues of expanding cooperation with Israel in investment, innovations, ecology, information, water, energy, agriculture, food technology industry, pharmaceuticals and biotechnology, food safety, cyber security, tourism, small and medium entrepreneurship and other fields were discussed, a number of documents were signed.
The Memorandum of Understanding signed between "Azersu" Open Joint Stock Company and Israel's National Water Company - "Mekorot" is aimed at improving the legislative framework in the field of water supply and sanitation, improving waste and rainwater management systems,  professional training targeted in processing and reusing waste water, planning and innovation, technical-economic justification and transfer of technological innovations, experience, assessment of the current situation, cooperation in the field of application of the most modern advanced international practices in Azerbaijan, taking into account local conditions. The document was signed by Kocharli Hasanov, acting chairman of "Azersu" OJSC, and Yossi Yaacoby, vice-president of the Israel National Water Company.
The meeting also saw the signing of the Agreement on cooperation in the field of environmental protection between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Israel, the Joint Declaration in the field of technological innovation between the Innovation and Digital Development Agency of the Republic of Azerbaijan and the National Institute of Technological Innovation of the State of Israel and the Agreement between SOCAR and the Israeli company "Union Energy".