Abşeron rayonunda bir sıra obyektlərdə sudan qanunsuz istifadə halları aşkar edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə Abşeron rayonunda nəzarət tədbirləri həyata keçirilib. Aparılan araşdırmalar zamanı məlum olub ki, Xırdalan şəhəri AAAF Park yaşayış kompleksində fəaliyyət göstərən “Zirvə” restoranında su sayğacı olsa da obyekt sahibi özbaşına çəkilmiş 32 mm diametrli boru vasitəsilə sudan qanunsuz istifadə edib.
Hökməli dairəsi adlanan ərazidə fəaliyyət göstərən dekorativ ağacların satışı məntəqəsində də sudan qeyri-qanuni istifadə edildiyi  aşkarlanıb. Obyekt sahibi texniki şərt almadan və müqavilə bağlamadan yaxınlıqdan keçən xəttə qanunsuz qoşulma verib.
Araşdırmalar zamanı Bakı-Sumqayıt yolu yaxınlığında yerləşən obyektdə də suyun talanması aşkar edilib. 50 mm diametrli boru vasitəsilə obyektə çəkilmiş su xətti qəza briqadası tərəfindən kəsilərək ləğv olunub. Hökməli-Qobu yolu üzərində yerləşən obyektlərdə də sudan uçotsuz və qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb. Sahibkara məxsus aptek, mobil telefon və aksesuar satışı, geyim mağazası, şirniyyat evi və gözəllik salonunda sudan qeyri-qanuni istifadə edilib.
Aşkarlanmış qeyri-qanuni xətlər və birləşmələr ləğv edilib. Obyekt sahiblərinə su şəbəkəsinə qanuni qoşulma ilə bağlı məlumat verilərək bildirilib ki, içməli sudan qeyri-qanuni və israfçılıqla istifadə edilməsi şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər sakinlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-mart aylarında içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti üzrə 2639, Abşeron rayonu üzrə 73 fakt aşkarlanıb. Aşkarlanmış faktlarla bağlı “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti üzrə 822 min kubmetr, Abşeron rayonu üzrə 27 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub. 2023-cü ilin yanvar-mart aylarında içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 50-dən çox fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Cases of illegal use of water were discovered in a number of facilities in Absheron region
Control measures to prevent water losses and wastage in accordance with the Action Plan for ensuring efficient use of water resources approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev were implemented in Absheron district. During the investigations, it was found out that despite a water meter in the "Zirva" restaurant operating in the AAAF Park residential complex in the city of Khirdalan, the owner of the facility used the water illegally through a 32 mm diameter pipe that he built on his own.
Illegal use of water was also discovered at the facility of sale of decorative trees operating in the area called Hokmeli circle. The owner of the facility made an illegal connection to the nearby line without obtaining technical conditions and signing a contract.
Detected illegal lines and connections are canceled. The owners of the facility were informed about the legal connection to the water network and were told that the illegal and wasteful drinking water supply leads to the violation of hydraulic regimes in the networks, serious water losses and deterioration of the water supply of other residents living in those areas. To prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily drawn and off-meter lines will be canceled.
It should be noted that in January-March 2023, 2639 facts related to the illegal use of drinking water were detected by "Azersu" Open Joint Stock Company and 73 in Absheron region. In connection with the discovered facts, the consumption of 822 thousand cubic meters of "Azersu" Open Joint Stock Company and 27 thousand cubic meters of Absheron region was restored. In January-March 2023, more than 50 facts related to the illegal use of drinking water were submitted to law enforcement agencies for investigation.