Binəqədi rayonunda bir sıra obyektlərdə və həyət evlərində sudan qeyri-qanuni istifadə halları aşkarlanıb
Yaradılıb: 04-04-2023 15:25
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə aparılan araşdırmalar nəticəsində Binəqədi Rayon Sukanal İdarəsinin xidməti ərazisində içməli sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə halları aşkar edilib.
Binəqədi rayonunun Xocəsən qəsəbəsində fəaliyyət göstərən beton istehsalı müəssisəsində suyun talanması aşkar edilib. 3 ay əvvəl müəssisənin su təchizatı sistemlərinə baxış keçirilən zaman sayğacdankənar xətdən istifadə edildiyi müəyyən edilərək dəymiş ziyan hesablanıb. Həmin xəttin ləğv edilməsinə baxmayaraq, obyekt sahibi şəbəkəyə yenidən özbaşına qoşulub.
Nəzarət tədbirləri zamanı Binəqədi qəsəbəsi 1-ci mədən ərazisində fəaliyyət göstərən restoran, market, daşınmaz əmlak ofisi və avtoyuma məntəqəsində sayğacdankənar çəkilmiş əlavə xətt ləğv edilib.
Sulutəpə qəsəbəsində yerləşən “Stop” kafenin sahibi isə təchizatçı şirkətlə müqavilə bağlamadan sudan qeyri-qanuni istifadə edirmiş. Biləcəri qəsəbəsi, Yeni yaşayış massivi, 5-ci şimal küçəsində fərdi yaşayış evinin tikintisi ilə məşğul olan şəxs tərəfindən tikilmiş mənzillərdə də sudan qeyri-qanuni istifadə halları aşkarlanıb.
Aşkarlanmış hallar üzrə akt tərtib olunub, qanunsuz su xətləri ləğv edilib. Eyni zamanda su təchizatına qanuni qoşulma ilə bağlı vətəndaşlar məlumatlandırılıb. Bildirilib ki, içməli sudan qeyri-qanuni və israfçılıqla istifadə edilməsi şəbəkələrdə hidravliki rejmlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər sakinlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Eyni zamanda qəza briqadalarının sudan qanunsuz istifadə hallarının aradan qaldırılmasına cəlb olunması digər ərazilərdə baş vermiş su axıntılarının qarşısını alınmasını gecikdirir, vaxt itkisinə və əlavə xərclərin yaranmasına gətirib çıxarır.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-mart aylarında içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti üzrə 2958, Binəqədi  rayonu üzrə 633 fakt aşkarlanıb. Aşkarlanmış faktlarla bağlı “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti üzrə 900 min kubmetr, Binəqədi rayonu üzrə 176 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub.

Cases of illegal water supply were detected in a number of facilities and courtyard houses in Binagadi district
Created: 04-04-2023 15:25
As a result of investigations conducted to prevent water losses and wastage in accordance with the Action Plan on ensuring the efficient use of water resources approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, cases of unaccounted and off-meter drinking water supply were detected in the service area of Binagadi District Sukanal Department.
Water leakage was detected in the concrete production enterprise operating in Khojasan settlement of Binagadi district. 3 months ago, when the enterprise's water supply systems were inspected, it was determined that an off-meter line was used and the damage was calculated. Despite the cancellation of that line, the owner of the facility reconnected to the network on his own.
During the control measures, the extra line drawn outside the meter was canceled in the restaurant, market, real estate office and car wash facility operating in the territory of the 1st Meden of Binagadi settlement.
The owner of "Stop" cafe, located in Sulutepe settlement, used water illegally without signing a contract with the supplier company. Cases of illegal water supply were also detected in the apartments built by the person engaged in the construction of a private residential house on the 5th North Street, Yeni (New) residential area, Bilajari settlement.
An act was drawn up on the detected cases, illegal water supply lines were canceled. At the same time, citizens were informed about legal connection to water supply.
It should be noted that within January-March 2023, 2958 cases of illegal drinking water supply were detected by "Azersu" Open Joint Stock Company and 633 in Binagadi district. In connection with the discovered facts, the consumption of 900 thousand cubic meters of "Azersu" Open Joint Stock Company and 176 thousand cubic meters of Binagadi district was restored.