Yaradılıb: 15-02-2023 16:05
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə Abşeron rayonunda nəzarət tədbirləri həyata keçirilib.
Araşdırmalar zamanı Masazır qəsəbəsində apartman tipli yaşayış binasında içməli sudan qanunsuz istifadə edildiyi aşkarlanıb. Məlum olub ki, yaxınlıqdan keçən su xəttinə obyekt sahibi tərəfindən özbaşına müdaxilə edilərək  20 mm diametrli boru ilə binaya su xətti çəkilib. Qəsəbə ərazisindəki digər apartmanda da içməli sudan qeyri-qanuni istifadənin qarşısı alınıb. Qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq akt tərtib edilərək həmin xətlər ləğv olunub, bina sahibləri sudan qanuni istifadə ilə bağlı məlumatlandırılıb.
Qəsəbə ərazisində fəaliyyət göstərən fermada içməli sudan qeyri-qanuni istifadə halı aşkarlanıb. Fermanın sayğacı və müqaviləsi olsa da, sayğacdankənar xətdən istifadə edilirmiş. Fermanın yaxınlığındakı fərdi yaşayış evində də sudan qanunsuz çəkilmiş xətt vasitəsilə istifadə edildiyi aşkarlanıb.
Nəzarət tədbirləri zamanı Qobu-Hökməli yolu üzərində yerləşən avtoyuma məntəqəsində də sudan özbaşına istifadə halı aşkar edilib. Obyektin su sayğacı, müqaviləsi olmasa da qeyri-qanuni çəkilmiş xətt vasitəsilə sudan istifadə edilib.
Qobu qəsəbəsində fərdi yaşayış evlərində sudan qanunsuz istifadə edildiyi məlum olub. Məlum olub ki, fərdi yaşayış evinin  tikintisi və satışı ilə məşğul olan Famil adlı şəxs mənzillərə qanunsuz su xətləri çəkib.
Obyektlərə və fərdi yaşayış evlərinə çəkilmiş qeyri-qanuni xətlər və birləşmələr ləğv edilib. Obyekt sahibləri və vətəndaşlarla su şəbəkəsinə qanuni qoşulma ilə bağlı maarifləndirmə işləri aparılıb. Onların diqqətinə çatdırılıb ki, içməli sudan qeyri-qanuni və israfçılıqla istifadə şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər sakinlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün nəzarət tədbirləri mütəmadi davam etdiriləcək, qanunsuz və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, belə halları təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət ediləcək.
Qeyd edək ki, 2022-ci ildə Abşeron rayonunda içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 762 fakt aşkarlanıb. Həmin hallar üzrə 193 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub.

Illegal use of water was prevented in Absheron district
As a result of investigations conducted to prevent water losses and wastage in accordance with the Actions Plan on ensuring efficient use of water resources approved by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, cases of unaccounted and off-meter use of drinking water were discovered in Absheron district.
During the investigations, it was discovered that drinking water was illegally used in an apartment building in Masazır settlement. It turned out that the owner of the facility interfered with the water line passing nearby and laid a water line to the building with a 20 mm diameter pipe. Illegal use of drinking water was also prevented in another apartment in the settlement. In accordance with the requirements of the legislation, an act was drawn up and those lines were canceled, building owners were informed about the legal use of water.
Illegal use of drinking water was detected in a farm operating in the settlement area. Although the farm has a meter and a contract, an off-meter line was used. In a private house near the farm, it was discovered that water is being used through an illegally constructed line.
Illegal lines and connections drawn to facilities and private houses have been canceled. Enlightening activities with facility owners and citizens regarding the legal connection to the water network were carried out. It was brought to their attention that the illegal and wasteful use of drinking water leads to the violation of hydraulic regimes in the networks, serious water losses and deterioration of the water supply of other residents living in those areas. In order to prevent such illegal situations, control measures will be continued regularly, illegal and off-meter lines will be canceled and those who repeat such situations will be addressed to the law enforcement agencies.
It should be noted that in 2022, 762 facts related to the illegal use of drinking water were discovered in Absheron region. In those cases, consumption in the amount of 193 thousand cubic meters was restored.