“Azərsu” ASC yanında İctimai Şuranın üzvləri Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksinə səfər ediblər
Yaradılıb: 04-11-2022 17:04
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti yanında İctimai Şuranın üzvləri Azərbaycanın içməli su sektorunda ən müasir qurğusu sayılan Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksinə səfər ediblər.
Kompleklə tanışlıq çərçivəsində qonaqlara kompleksin tikintisi və burada suyun emal prosesləri barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, 2011-ci ildə təməli Prezident İlham Əliyev tərəfindən qoyulmuş kompleks 2015-ci ildə ölkə başçısının iştirakı ilə istismara verilib. Məhsuldarlığı saniyədə 6,6 kubmetr və ya sutkada 570 min kubmetr olan kompleksdə suyun emalı 5280 ədəd membran tipli süzgəclərdə aparılır. Su heç bir kimyəvi təmizlənmə aparılmadan tam qapalı, avtomatik rejimdə, mexaniki üsulla təmizlənir. Burada emal olunan su Dünya Səhiyyə Təşkilatının, digər beynəlxalq qurumların qəbul etdiyi  standartlara tam cavab verir.  Qeyd olunub ki, bu kompleks Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasının böyük hissəsi, ümumilikdə 1 milyondan çox sakini yüksək keyfiyyətli içməli su ilə təmin edir.
Komplekslə tanışlıq çərçivəsində qonaqlar mərkəzi idarəetmə sistemi - SCADA otağında idarəetmə proseslərini izləyiblər. Daha sonra şura üzvləri kompleksin laboratoriyası ilə tanış olublar.
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti yanında İctimai Şuranın üzvləri Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksi ilə tanışlığın onlarda böyük təəssürat yaratdığını qeyd edib, burada yaradılmış infrastrukturun imkanlarını yüksək qiymətləndiriblər.

Members of the Public Council under "Azersu" OJSC visited the Jeyranbatan Ultrafiltration Water Treatment Plants Complex.
Created: 04-11-2022 17:04
The members of the Public Council under "Azersu" OJSC visited the Jeyranbatan Ultrafiltration Water Treatment Plants Complex, which is considered the most modern facility in the drinking water sector of Azerbaijan.
As part of familiarizing with the complex, the guests were provided with detailed information about the construction of the complex and the water treatment processes here. It was reported that the complex, the foundation of which was laid by President Ilham Aliyev in 2011, was put into operation in 2015 with the participation of the head of the country. In the complex with a productivity of 6.6 cubic meters per second or 570 thousand cubic meters per day, water processing is carried out in 5280 membrane filters. Water is purified in a completely closed, automatic mode, mechanically, without any chemical treatment. The water processed here fully meets the standards accepted by the World Health Organization and other international organizations. It was noted that this complex provides high-quality drinking water to Baku city and the greater part of the Absheron peninsula, more than 1 million residents in total.
As part of the acquaintance with the complex, the guests watched the management processes in the central control system - SCADA room. Later, council members got acquainted with the laboratory of the complex.
The members of the Public Council under the "Azersu" OJSC noted that familiarization with the Jeyranbatan Ultrafiltration Water Treatment Plants Complex made a great impression on them and highly appreciated the opportunities of the infrastructure created here.