Yasamal rayonunda çoxmənzilli yaşayış binalarının məhəllədaxili su təchizatı sistemləri yenilənir.
Əhalinin içməli su təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən Yasamal rayonunda çoxmənzilli yaşayış binalarının su təchizatının yaxşılaşdırılması layihələrinin icrası davam etdirilir. Hazırda Yeni Yasamal 1 yaşayış massivində və Şərifzadə küçəsində yerləşən çoxmənzilli yaşayış binalarının  məhəllədaxili su təchizatı sistemləri yenilənir.
2022-ci ilin may-iyun aylarında bu ünvalarda binaların daxili su təchizatı sistemləri yenidən qurulub, şaxtalarından keçən dik dayaqlar ləğv edilərək pilləkən qəfəsələrinə çıxarılıb, 990 mənzilə  yeni ev birləşmələri verilərək yeni sayğaclar quraşdırılıb. Bundan sonra məhəllədaxili paylayıcı şəbəkələrin yenilənməsi işlərinə başlanıb. Yeni layihəyə əsasən, binaların həyətlərində müxtəlif diametrli polietilen borularla  2,6 km metr uzunluğunda su xətləri çəkilərək binaların giriş xətlərinə birləşmə verilir. Şərifzadə küçəsində icra olunan layihə çərçivəsində mövcud nasos stansiyasında yeni nasoslar quraşdırılacaq.
Qeyd edək ki, sovet dövründə tikilmiş həmin çoxmənzilli yaşayış binalarının daxili su təchizatı sistemləri şaxtalarda quraşdırılıb. Dik dayaqlar uzun müddətdir istismar olunduğundan bəzi hallarda su sızmaları və axıntılar baş verirdi. Bu da mənzillərə və zirzəmilərə su sızmalarına səbəb olurdu. Sayğacların mənzillərin daxilində olması bəzi hallarda onların vaxtında oxunmasını çətinləşdirməklə uçotun düzgün aparılmasına problemlər yaradırdı.
Binadaxili su təchizatı sistemlərinin şaxtalardan pilləkən qəfəsələrinə çıxarılması və məhəllədaxili şəbəkənin yenidən qurulması binaların zirzəmilərinə su axıntılarının qarşısını alacaq, su itkilərini azaldaraq xidmətin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə imkan verəcək. Hər bir mənzildə sayğacların pilləkən qəfəsələrinə çıxarılması dəqiq uçotun aparılması, xidmət haqqının vaxtında yığılmasına  və debitor borcların yaranmamasına kömək edəcək.
Qeyd edək ki, binadaxili su təchizatı sistemləri 2013-cü ildən “Azərsu” ASC-nin balansına verilib və ötən dövrdə dövlət investisiyaları hesabına Abşeron yarımadası və regionlarda 6000-dən artıq çoxmənzilli yaşayış binasının daxili su təchizatı sistemləri yenidən qurulub.

The water supply systems of multi-apartment residential buildings are being renewed in Yasamal district
Created: 30-08-2022 14:46
To improve the supply of drinking water to the population, "Azersu" Open Joint Stock Company continues the implementation of projects to improve the water supply of multi-apartment residential buildings in Yasamal district. Currently, the neighborhood water supply systems of multi-apartment residential buildings located in Yeni Yasamal 1 residential area and Sharifzade Street are being updated.
In May-June 2022, the internal water supply systems of the buildings of these addresses were reconstructed, the vertical supports passing through the shafts were removed and installed to the stair cages, new house connections were given to 990 apartments and new meters were installed. After that, the renewal of distribution networks within the neighborhood was started. According to the new project, 2.6 km long water lines are laid in the courtyards of the buildings with polyethylene pipes of different diameters and connected to the entrance lines of the buildings. New pumps will be installed at the existing pumping station within the framework of the project on Sharifzade Street.
It should be noted that the internal water supply systems of those apartment buildings built in the Soviet era were installed in pits. Since the vertical props have been in operation for a long time, there were some cases of water leaks. This caused water leaks in apartments and basements. The presence of meters inside the apartments sometimes made it difficult to read them on time, creating problems for proper accounting.
The removal of indoor water supply systems from the shafts to the stair cages and the reconstruction of the intra-neighborhood network will prevent water flows into the basements of buildings, reduce water losses and improve the quality of service. Removing counters to stairwells in each apartment will help to keep accurate records, collect service fees on time and avoid receivables.
It should be noted that since 2013, indoor water supply systems have been transferred to the balance of "Azersu" OJSC and in the past period, internal water supply systems of more than 6,000 multi-apartment residential buildings in the Absheron Peninsula and regions have been reconstructed at the expense of state investments.