Magistral su kəmərlərinin üzərindəki qanunsuz tikililər qəzaların aradan qaldırılmasına ciddi problemlər yaradır
Yaradılıb: 19-08-2022 14:30
Bakı şəhəri Binəqədi qəsəbəsi 1-ci mədən 30-cu korpus ərazisindən keçən 160 mm diametrli, təzyiqli  magistral su kəmərində qəza baş verib. Su sızması  magistral su kəmərinin mühafizə zolağında  qeyri-qanuni inşa edilmiş 170 nömrəli fərdi yaşayış evinin altında yaranıb. Qəza nəticəsində ərazidə olan bir neçə fərdi yaşayış evinin zirzəmisi və həyətləri də su altında qalıb.
Qəza haqqında məlumat daxil olduqdan dərhal sonra “Azərsu” ASC-nin,  rayon  icra hakimiyyəti və bələdiyyənin əməkdaşları qəza yerinə  baxış  keçiriblər. Məlum olub ki, qəza həmin yaşayış evinin yataq otağının alt hissəsində baş verib ki, bu da həmin yerdə texnikanın işləməsini mümkünsüz edib. Mənzil sahibi tərəfindən evin döşəməsi sökülərək qəzanın yeri müəyyən edilib. “Azərsu” ASC-nin qəza briqadası tərəfindən su axıntısının qarşısı müvəqqəti olaraq alınıb. Hazırda qəzanın tam aradan qaldırılması üçün işlər davam etdirilir.
Qeyd edək ki, fərdi yaşayış evlərinin və obyektlərin inşası zamanı tikinti qaydalarına əməl olunmaması, tikintilərin  magistral və paylayıcı su xətlərinin mühafizə zonasında, hətta bəzi hallarda üzərində  aparılması baş vermiş  qəzaların aradan qaldırılmasında ciddi çətinliklər yaradır. Texniki vasitələrlə qazıntı işlərinin aparılması mümkün olmadığından təmir-bərpa işləri olduqca çətin şəraitdə həyata keçirilir və uzun müddət çəkir.  Təhlükəsizlik qaydalarına görə təmir bərpa işlərinin aparılması üçün kəmərin mühafizə zonası tam boşaldılmalı, texnikanın sərbəst hərəkətinə şərait yaradılmalıdır. Əksər hallarda mənzil və obyekt sahibləri bununla razılaşmır, nəticədə təmir işlərinin başa çatdırılması xeyli vaxt aparır.
Ötən müddətdə Biləcəri qəsəbəsi Məlikaslanov küçəsi, Binəqədi yolu 3-cü döngə, Xətai rayonu kənd Əhmədli, Nizami rayonu Azər Manafov, Çobanzadə küçələri və s. ərazilərdə magistral su xətləri və kanalizasiya  kollektorlarında baş vermiş qəzaların aradaın qaldırılmasına kommunikasiya xətləri üzərində qanunsuz tikilmiş fərdi yaşayış evləri və obyektləri çətinliklər yaratmışdır.
“Azərsu” ASC vətəndaşları və sahibkarların diqqətinə bir daha çatdırır ki, magistral su xətlərinin, anbarların, kanalizasiya kollektorlarının mühafizə zonasında fərdi yaşayış evlərinin və obyektlərin tikintisi qadağandır. Magistral kəmərdə təzyiqin yüksək olması qəza zamanı təkcə tikililər üçün deyil, insanlarln həyatı üçün də ciddi təhlükələr yaradır.
Vətəndaşlar və sahibkarlar fərdi yaşayış və obyekt üçün torpaq alarkən həmin ərazidə kommunikasiya sistemlərinin olub olmamasını dəqiqləşdirmək üçün birmənalı qaydada "Azərsu" ASC-dən  müvafiq  rəy almalıdır.

Illegal constructions on main water pipelines create serious problems for the elimination of accidents
Created: 19-08-2022 14:30
An accident occurred in the 160 mm diameter pressurized transmission main passing through the territory of the 1st mine, 30th building, Binagadi settlement, Baku city. The water leak appeared under the private house No. 170, which was illegally built in the protection zone of the main water pipeline. As a result of the accident, the basements and yards of several private houses in the area were also flooded.
Immediately after receiving the information about the accident, the employees of "Azersu" OJSC, the district executive authority and the municipality inspected the accident site. It turned out that the accident happened in the lower part of the bedroom of that apartment house, which made it impossible for the equipment to work there. The owner of the apartment removed the floor of the house and determined the location of the accident. The water flow was temporarily prevented by the emergency brigade of "Azersu" OJSC. At present, work is being continued to completely eliminate the accident.
It should be noted that non-observance of construction rules during the construction of individual residential houses and facilities, carrying out constructions in the protection zone of main and distribution water lines and in some cases even on them, creates serious difficulties in eliminating the accidents that have occurred. Since it is impossible to carry out excavation works with technical means, repair and restoration work is carried out in extremely difficult conditions and take much time. According to the safety regulations, the protection zone of the belt must be completely emptied and conditions must be created for the free movement of the equipment in order to carry out repair and restoration works. In most cases, the owners of apartments and objects do not agree with this, as a result of which it takes a long time to complete the repair work.
In the past,  Illegally built individual residential houses and objects in the territory of Malikaslanov street of Bilajari settlement, Binagadi road 3rd  backstreet, Ahmadli village of Khatai district, Azer Manafov, Chobanzade streets of Nizami district, etc. on communication lines have created difficulties for the elimination of accidents that occurred in transmission mains and sewage collectors.
"Azersu" OJSC once again brings to the attention of citizens and entrepreneurs that the construction of private houses and facilities in the protection zone of main water lines, reservoirs, sewage collectors is prohibited. The high pressure in the main pipeline creates serious dangers not only for buildings, but also for people's lives during an accident.
Citizens and entrepreneurs, should unambiguously obtain a relevant opinion from "Azersu" OJSC buying land for private residence and facility to clarify the presence of communication systems in that area.