Balakən şəhərində yeni içməli su mənbəyi yaradılır
Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı çərçivəsində Balakən şəhərinin içməli su təchizatı infrastrukturu yenidən qurulur. Balakən şəhərində əhalinin dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin etmək məqsədilə yeni su mənbəyi yaradılır. Hazırda subartezian quyuların qazılması, anbarların tikintisi və yenidən qurulması işləri davam etdirilir.
Dövlət investisiyası hesabına həyata keçirilən layihə çərçivəsində Balakən şəhərinin içməli və tullantı su infrastrukturu yenidən quruur. Layihənin ilkin mərhələsi Balakən şəhəri üçün yeni su mənbəyinin yaradılması və anbarların tikintisini əhatə edir. Şəhərin dayanıqlı içməli su ilə təmin olunması məqsədilə Balakənçayın məcrasında 10 subartezian quyusunun qazılması, hər birinin tutumu 500 kubmetr olan mövcud su anbarlarının yenidən qurulması və 2000 kubmetr tutumu olan 2 yeni su anbarının tikilməsi layihələndirilib.
Ötən müddətdə quyu və anbar zonalarında tikinti-quraşdırma işləri intensiv qaydada davam etdirilib. Qısa müddət ərzində 7 subartezian quyusu qazılıb və onlardan 5-i istismara verilib. Su anbarları ərazisində hər birinin tutumu 2000 kubmetr olan 2 yeni su anbarı inşa olunub. Eyni zamanda 500 kubmetr tutumu olan 2 mövcud su anbarı yenidən qurulub. Layihə çərçivəsində anbarlararası xətlərin tikintisi və elektrik təchizatı sistemlərinin yaradılması işləri həyata keçirilib.
Layihənin növbəti mərhələlərində şəhərin içməli su və tullantı su sistemləri tamamilə yenidən qurulacaq. Gələcəkdə Balakən şəhərini dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin etmək üçün mövcud Siltikçay mənbəyində suqəbuledici qurğu tikiləcək və 6 subartezian quyusu qazılacaq, Su mənbəyindən şəhərə 7,6 km uzunluğunda magistral su kəməri çəkiləcək. Şəhərin relyef şəraiti nəzərə alınaraq ümumi tutumu 10 min kubmetr olan 8 su anbarının tikintisi və yenidən qurulması nəzərdə tutulub. Layihəyə əsasən, Balakən şəhərində 139 km içməli su və 77 km tullantı su şəbəkəsi yaradılacaq. Layihənin əhatə etdiyi ərazilərdə bütün istifadəçilər yeni şəbəkəyə qoşulacaq və sayğacla təmin olunacaq. Bu layihədən 2035-ci ilədək perspektiv inkişaf nəzərə alınmaqla 31 mindən çox sakin faydalanacaq.

A new drinking water source is being created in the city of Balakan
Within the framework of the State Program for the socio-economic development of the regions of the Republic of Azerbaijan, the drinking water supply infrastructure of the city of Balakan is being reconstructed. A new source of water is being created in the city of Balakan to provide sustainable and high-quality drinking water to the population. Currently, drilling of sub-artesian wells, construction and reconstruction of reservoirs are ongoing.
The drinking and waste water infrastructure of the city of Balakan is being rebuilt within the framework of the project implemented at the expense of state investment. The initial phase of the project includes the creation of a new water source and the construction of reservoirs for the city of Balakan. To provide the city with stable drinking water, it is planned to dig 10 sub-artesian wells in the course of Balakenchay, to reconstruct the existing reservoirs with a capacity of 500 cubic meters each and to build 2 new reservoirs with a capacity of 2000 cubic meters.
In the past period, the construction and installation work in the well and reservoir areas had been intensively continued. In a short period of time, 7 sub-artesian wells were drilled and 5 of them were put into operation. 2 new water reservoirs with a capacity of 2000 cubic meters each had been built in the area of water reservoirs. At the same time, 2 existing reservoirs with a capacity of 500 cubic meters were reconstructed. Construction of inter-storage lines and creation of electricity supply systems were carried out within the project.
In the next stages of the project, the city's drinking water and waste water systems will be completely rebuilt. To provide the city of Balakan with stable and quality drinking water, a water intake device will be built at the existing Siltikchay source and 6 sub-artesian wells will be dug and a 7.6 km long transmission main will be built from the water source to the city in the future. Taking into account the relief conditions of the city, the construction and reconstruction of 8 reservoirs with a total capacity of 10 thousand cubic meters is planned. According to the project, 139 km of drinking water and 77 km of waste water network will be created in Balakan city. All users in the areas covered by the project will be connected to the new network and will be provided with a meter. More than 31,000 residents will benefit from this project, taking into account the prospective development until 2035.