Bakı şəhəri və Abşeron rayonunun bir sıra qəsəbələrində sudan qanunsuz istifadə hallarının qarşısı alınıb
Yaradılıb: 17-06-2022 16:01
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq aparılan nəzarət tədbirləri nəticəsində Bakı şəhəri və Abşeron rayonunun bir sıra qəsəbələrində sudan qanunsuz istifadə hallarının qarşısı alınıb.
Abşeron rayonunun Digah, Məhəmmədi və Novxanı qəsəbələrində  sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə halları aşkarlanıb. Məhəmmədi kəndində avtoyuma məntəqəsi və restoranda suyun talanması aşkar edilib. Bu obyektlərin sayğacları olsa da, sayğacdankənar xətdən istifadə olunub. Novxanı qəsəbəsində yerləşən istirahət mərkəzinin müqavilə və sayğacı olmasa da obyekt sahibi şəbəkəyə özbaşına qoşularaq sudan qanunsuz istifadə edib. Obyektin su təchizatı dərhal dayandırılıb və akt tərtib edilərək dəymiş ziyan hesablanıb. Məhəmmədi və Digah qəsəbələrində bəzi fərdi yaşayış evlərinin sahibləri də sudan uçotsuz istifadə ediblər.
Fərdi həyət evlərində sudan sayğacdankənar istifadə hallarına ən çox Xəzər rayonunun Türkan qəsəbəsində rast gəlinir. Bəzi sakinlər sayğacdankənar su xətləri çəkərək daha çox suvarma suyu kimi istifadə edirlər. Hətta sakinlərdən biri əkin sahələrini suvarmaqla yanaşı, qonşuluqdakı daş karxanasına da qanunsuz su verirmiş. Sayğaca baxış keçirilərkən onun indiyədək cəmi 1 kubmetr su işlətdiyi məlum olub. Bəzi sakinlər isə sayğacların süzgəclərinin plombunu qıraraq qanunsuz birləşmədən istifadə edir.
Türkan qəsəbəsində sayğaclar əsasən həyətlərdə quraşdırıldığından ev sahibləri müfəttişlərin sayğaca baxış keçirməsinə şərait yaratmırlar. Həmin evlərin  su təchizatını dayandırmaq üçün küçələrdə qazıntı işləri aparılır.
İçməli sudan qeyri-qanuni və israfçılıqla istifadə edilməsi şəbəkələrdə hidravliki rejmlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə səbəb olur. Belə hallar həmin ərazidə yaşayan digər sakinlərin su təchizatında da ciddi problemlər yaradır.
“Azərsu” ASC vətəndaşların və abonentlərin diqqətinə çatdırır ki, qlobal iqlim dəyişikliyi ölkəmizin şirin su ehtiyatlarının azalmasına səbəb olub və belə bir şəraitdə sudan israfçılıqla istifadə yolverilməzdir. Belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, belə halları təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2022-ci ilin yanvar-may aylarında  içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 3841 fakt aşkarlanıb. Həmin hallar üzrə müvafiq olaraq 1 milyon 13 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub. Cari ilin yanvar-may aylarında  sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 100-dən çox fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Illegal use of water was prevented in Baku and a number of settlements of Absheron region
As a result of control measures carried out in accordance with the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources" approved by President Ilham Aliyev, illegal use of water was prevented in Baku and a number of settlements in Absheron region.
Cases of unregistered and off-meter use of water were revealed in Digah, Mahammadi and Novkhani settlements of Absheron region. Water robbery was found in a car wash workshop and a restaurant in Mahammadi village. Although these facilities have got meters, water is used from an off-meter line. Although the recreation center in Novkhani settlement did not have a contract and a watermeter, the owner illegally connected the facility to the network and used water illegally. The water supply of the facility was immediately stopped and an act was prepared to calculate the damage. The owners of some private houses in Mohammadi and Digah settlements also used water without registration.
Off-meter use of water in private houses is most common in Turkan settlement of Khazar district. Some residents use water lines for irrigation without meter. One resident even irrigated his fields and illegally supplied water to a nearby quarry. During the inspection of the meter, it was found that it has used only 1 cubic meter of water so far. Some residents use the illegal connection by breaking the seals of the meters.
In Turkan settlement, the meters are mainly installed in the yards, so homeowners do not allow inspectors to inspect the meter. Excavation works are being carried out in the streets to stop the water supply to these houses.
Illegal and wasteful use of drinking water leads to violation of hydraulic regimes in the networks and serious water losses. Such cases also create serious problems in the water supply of other residents living in the area.
”Azersu” OJSC informs citizens and subscribers that global climate change has led to a decrease in the country's freshwater resources and in such circumstances, wasteful use of water is unacceptable. Measures will be taken to prevent such violations, unauthorized and off-meter lines will be eliminated, and law enforcement agencies will be contacted about the perpetrators of such violations.
It should be noted that in January-May 2022, 3841 facts of illegal use of drinking water were revealed by “Azersu” OJSC. Accordingly, consumption in the amount of 1 million 13 thousand cubic meters was restored. In January-May this year, more than 100 facts of illegal use of water were submitted to law enforcement agencies for investigation.