Şuşa şəhərinin və Daşaltı kəndinin içməli su təchizatı sisteminin yaradılması ilə bağlı işçi qrupun iclası keçirilib
Yaradılıb: 21-04-2022 10:57
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 noyabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələarası Mərkəzdən verilən məlumata əsasən, Şuşa şəhərinin və Şuşa rayonunun Daşaltı kəndinin içməli su təchizatı sisteminin yaradılması ilə bağlı texniki-iqtisadi əsaslandırma və ilkin layihə sənədlərinin hazırlanması məqsədilə yaradılmış işçi qrupun növbəti iclası keçirilib. Şuşa şəhərində baş tutan iclasda “Azərsu” ASC-nin və işçi qrupuna daxil olan digər dövlət təşkilatlarının əməkdaşları və mütəxəssislər iştirak ediblər.
İclasda Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinin içməli su təchizatının bərpası məqsədilə görülmüş təxirəsalınmaz işlər və perspektiv layihələr barədə məlumat verilib, iqlim dəyişikliklərinin su ehtiyatlarına təsiri ilə bağlı təqdimatlar edilib.
Bildirilib ki, Şuşa şəhəri işğaldan azad olunduqdan sonra şəhəri su ilə təmin edən Kiçik Kirs və Zarıslı mənbələrinin fəaliyyəti qısa müddət ərzində bərpa edilib, magistral kəmərlərdə və su anbarlarında təmir-bərpa işləri həyata keçirilib. Şəhər ərazisində davam edən abadlıq-quruculuq və tikinti-quraşdırma işləri, yeni tikiləcək yaşayış və qeyri-yaşayış obyektləri içməli suya tələbatı xeyli artıracaq. Mövcud mənbələrin məhsuldarlığı yay mövsümündə tələbatı tam ödəməyəcək. Bütün bunlar nəzərə alınaraq alternativ mənbə kimi Zarıslı çayının su ehtiyatlarından istifadə olunması nəzərdə tutulur. Şuşa şəhərinin perspektiv inkişafı nəzərə alınmaqla dayanıqlı içməli su təminatı məqsədilə çayın məcrasında yeni su anbarının layihələndirilməsi işləri davam etdirilir. Zarıslı çayının məcrasında yaradılacaq anbarda toplanan suyun şəhərə nəqli məqsədilə nasos stansiyasının və 2,6 km uzunluğunda təzyiqli su kəmərinin inşası planlaşdırılır.
İclasda Şuşa şəhərinin içməli su və tullantı su sistemlərinin yenidən qurulması ilə bağlı perspektiv layihələr, bu sahədə innovativ texnologiyaların tətbiqi və ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi məsələləri də müzakirə edilib.
İşçi qrupunun üzvləri yaradılacaq yeni su anbarının tikiləcəyi yerə baxış keçirib, ərazinin coğrafı mövqeyi və relyefi ilə tanış olublar.

Meeting of the working group on establishing a drinking water supply system in Shusha city and Dashalti village
Created: 21-04-2022 10:57
The next meeting of the working group established to prepare a feasibility study and preliminary project documents, in connection with the establishment of drinking water supply system in Shusha city and Dashalti village of Shusha region was held according to the information provided by the Interdepartmental Center under the Coordination Headquarters for the centralized settlement of issues in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, established by the Presidential Order of the Republic of Azerbaijan dated November 24, 2020, The meeting, which took place in Shusha city, was attended by employees and specialists of “Azersu” OJSC and other government agencies included in the working group.
Information about the urgent work done to restore the drinking water supply to the cultural capital of Azerbaijan, Shusha and promising projects was delivered and presentations on the impact of climate change on water resources were made within the meeting.
It was noted that after the liberation of Shusha, the activities of Kichik Kirs and Zarisli springs, which supply the city with water, were restored in a short period of time and repair work was carried out on transmission mains and reservoirs. Ongoing landscaping and construction work in the city, new residential and non-residential facilities will significantly increase the demand for drinking water. The productivity of existing sources will not fully meet demand in the summer. Taking into account all this, it is planned to use the water resources of the Zarisli River as an alternative source. Taking into account the perspective development of Shusha city, the design of a new reservoir in the riverbed is being continued to provide sustainable drinking water. It is planned to build a pumping station and a 2.6 km long pressure water pipeline to transport the water collected in the reservoir to be created in the Zarisli River.
The meeting also discussed perspective projects related to the reconstruction of drinking water and wastewater systems in Shusha, the application of innovative technologies in this area and environmental impact assessment.
Members of the working group inspected the construction site of the new reservoir and got acquainted with the geographical position and relief of the area.