Yasamal rayonunda içməli sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020–2022-ci illər üçün Tədbirlər Planına” uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın  qarşısının alınması məqsədilə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən nəzarət tədbirləri davam etdirilir. Yasamal rayonunda həyata keçirilən nəzarət tədbirləri nəticəsində sudan qanunsuz və sayğacdankənar istifadə halları aşkarlanıb.
Yasamal rayonu ərazisində sudan ən çox qanunsuz istifadə Məhəmməd Xiyabani küçəsində qeydə alınıb. Burada fəaliyyət göstərən “gecəqondu” tipli kababxanaların böyük əksəriyyəti sudan qanunsuz istifadə edib. Dəfələrlə edilən xəbərdarlıqlara və su təchizatının dayandırılmasına baxmayaraq obyekt sahibləri müxtəlif yollarla sudan qanunsuz istifadəyə çalışırlar.
Yasamal rayonu ərazisində aparılan nəzarət tədbirləri nəticəsində Əsəd Əhmədov ünvanında yerləşən “Yadigar” marketdə sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə halı aşkarlanıb. Məlum olub ki, sahibkar uzun müddətdir obyektin su təchizatını binanın arxa həyətindən gizli çəkilmiş qanunsuz su xətti vasitəsi ilə həyata keçirir.
Yasamal rayonu Qurban Xəlilov küçəsində yeni tikilməkdə olan beşmərtəbəli yaşayış binasının yaxınlıqdan keçən əhali qrupu xəttinə qeyri-qanuni qoşulduğu aşkarlanıb.
Sudan uçotsuz və qanunsuz istifadə ilə bağlı aşkarlanmış faktlar üzrə akt tərtib edilib və qanunsuz çəkilmiş su xətləri ləğv olunub. Sudan qanunsuz istifadə edən əhalini və sahibkarkarı bu cür əməllərdən çəkinməyə çağırır və bildiririk ki, belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək. Sudan qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanacaq, hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq. Ümumilikdə cari ilin 9 ayı ərzində sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 183 fakt araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin 9 ayında sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 12701,  Yasamal rayonu üzrə isə 252 fakt aşkarlanıb. Bu hallar üzrə müvafiq olaraq 3 mln 550 min kubmetr, 94 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub.

Illegal use of drinking water was revealed in Yasamal district
Control measures to prevent water losses and waste are being continued by “Azersu” OJSC in accordance with the "Action Plan for 2020-2022" approved by President Ilham Aliyev to ensure the efficient use of water resources. As a result of monitoring carried out in Yasamal district, cases of illegal and off- meter water use were revealed.
Illegal use of water was mostly recorded in Yasamal district on Mohammad Khiyabani Street. The vast majority of "slum" type kebab shops operating here used water illegally. Despite repeated warnings and water supply interruptions, facility owners are trying to use water illegally in various ways.
As a result of control measures carried out in Yasamal district, unregistered and off-meter water use was revealed in Yadigar market located on Asad Ahmadov Street. It turned out that the entrepreneur has been supplying water to the facility for a long time through an illegal water line hidden at the backyard of the building.
It was revealed that a new five-storey residential building under construction on Gurban Khalilov Street in Yasamal district was illegally connected to the nearby population group line.
An act was drawn up on the facts of unregistered and illegal use of water, and illegally laid water lines were liquidated. We urge the population and entrepreneurs who use water illegally to refrain from such actions, and state that measures will be taken to prevent such violations. Damage caused by illegal use of water will be calculated and applied to law enforcement agencies. In total, 183 facts of illegal use of water were submitted to law enforcement agencies for investigation during the first 9 months of this year.
It should be noted that, 12701 facts of illegal use of water were revealed by “Azersu” OJSC and 252 facts in Yasamal district in 9 months of 2021. According to these cases, consumption was restored in the amount of 3,550,000 cubic meters and 94,000 cubic meters, respectively.