Şuşa şəhərinin içməli su təchizatı sisteminin yenidən qurulmasına başlanılıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırıqlarına əsasən Şuşa şəhərinin dayanıqlı içməli su təchizatının təmin olunması  məqsədilə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən yeni layihə icra olunur. Şuşa şəhəri işğaldan azad olunduqdan sonra təxirəsalınmaz tədbirlər görülərək şəhərə suyun verilməsi və həyati əhəmiyyətli obyektlərin su təchizatı təmin edilib. Bunun ardınca içməli su təchizatı sistemlərinin əsaslı şəkildə yenidən qurulmasına başlanılıb.
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahından verilən məlumata görə, Şuşa şəhərini dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin etmək məqsədilə layihənin birinci mərhələsi çərçivəsində magistral su kəməri və anbarların tikintisi, həmçinin şəhərdaxili şəbəkənin bir hissəsinin yenidən qurulması nəzərdə tutulur. Hazırda 1980-ci illərdə çəkilmiş Kiçik Kirs-Şuşa magistral su kəmərinin istismara yararsız 5,3 km-lik hissəsinin polad borularla dəyişdirilməsi işləri davam etdirilir. Avqust ayında icrasına başlanılmış layihəyə uyğun olaraq qısa müddətdə magistral kəmər üzrə planlaşdırılan işlərin 50 faizi yerinə yetirilib. İlk növbədə kəmərin Zəfər yolu və elektrik yarımstansiyasının ərazisindən keçən hissəsi inşa olunub. Hazırda magistral xəttin tikintisi mürəkkəb relyef şəraitində, texnikanın çətin hərəkət etdiyi ərazilərdə, eyni zamanda 2 nöqtədə paralel olaraq aparılır.
Qayalıq ərazidə əvvəlcə xüsusi texnikanın sərbəst hərəkəti üçün trassa salınır ki, buradan həm də gələcəkdə istismar yolu kimi istifadə olunacaq. Kəmərin keçəcəyi ərazilərdə xüsusi texnikalardan istifadə olunmaqla qayalıqlar yarılaraq xəndəklər qazılır və tikinti normalarına uyğun olaraq qumla doldurularaq hazır vəziyyətə gətirilir, sonra borular xəndəklərə yerləşdirilərək qaynaq edilir. Texniki tələblərə uyğun olaraq hər bir qaynaq tikişi yoxlanılır, korroziyadan qorumaq üçün qaynaq edilmiş hissələr izolyasiya olunur. Gələcəkdə ərazidə qazıntı aparılacağı təqdirdə kəmərin zədələnmə risklərini nəzərə alaraq bütün marşrut boyu xəbərdaredici lentlər çəkilir.
Şuşa şəhərinin dayanıqlı su təminatı üçün layihənin birinci mərhələsində şəhər ərazisində hər birinin tutumu 500 kubmetr olan 2 su anbarı tikiləcək, şəhərdaxili şəbəkənin 6 km-lik hissəsi yenidən qurulacaq. Bu mərhələ üzrə işlərin cari ilin sonuna qədər başa çatdırılması nəzərdə tutulur.
Layihənin növbəti mərhələsində Baş Plana uyğun olaraq şəhərin içməli və tullantı su şəbəkələri tamamilə yenidən qurulacaq, tullantı suların optimal idarəedilməsi və təmizlənib zərərsizləşdirilməsi məqsədilə tullantı sutəmizləyici qurğu inşa ediləcək.
Gələcəkdə Şuşa şəhərində əhalinin məskunlaşması və turizmin inkişaf perspektivləri nəzərə alınaraq Zarıslı çayından alternativ su mənbəyi kimi istifadə edilməsi nəzərdən keçirilir. Bununla əlaqədar “Azərsu” ASC-nin “Sukanal” Elmi Tədqiqat və Layihə İnstitutu tərəfindən tədqiqat və layihə işlərinə başlanılıb. İlkin qiymətləndirmələrə əsasən Zarıslı çayının məcrasında suqəbuledici qurğu, su anbarı tikiləcək, quraşdırılacaq nasos stansiyası ilə su Şuşa şəhərinə nəql olunacaq.
Qeyd edək ki, Şuşa şəhəri işğaldan azad olunduqdan sonra “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən həyata keçirilən təxirəsalınmaz tədbirlər çərçivəsində 2020-ci il noyabrın 25-də  Kiçik Kirs mənbəyindən, dekabrın  20-də isə Zarıslı mənbəyindən şəhərə içməli suyun verilməsi təmin edilib. Bununla paralel olaraq şəhərdaxili şəbəkədə tənzimləmə işləri aparılıb və ötən ilin noyabr ayından etibarən şəhərdə fasiləsiz xidmət təşkil edilib.

Reconstruction of the drinking water supply system has been launched in Shusha
According to the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s instructions, a new project is being implemented by “Azersu” OJSC to ensure a sustainable drinking water supply to Shusha. After the liberation of Shusha, urgent measures were taken to provide the city with water and vital facilities. This was followed by a major overhaul of drinking water supply systems.
To provide the city of Shusha with sustainable and quality drinking water, the first phase of the project envisages the construction of a transmission main and reservoirs, as well as the reconstruction of part of the city network. At present, work is underway to replace a 5.3 km-part of the Kichik Kirs-Shusha transmission main, built in the 1980s, with steel pipes. According to the project, which began in August, 50 percent of the planned work on the main pipeline has been completed in a short time. First of all, the part of the pipeline passing through the Victory Road and the power substation was built. At present, the construction of the main line is carried out in complex relief, in the areas where equipment is difficult to move, as well as at 2 points in parallel.
Initially, a track for the free movement of special equipment will be built in the rocky area, which will also be used as a road in the future. In the areas where the pipeline will pass, trenches are dug by splitting rocks using special equipment and filled with sand in accordance with construction standards, and then the pipes are placed in the trenches and welded. Each weld is inspected in accordance with the technical requirements, and the welded parts are insulated to prevent corrosion. Warning tapes will be installed along the entire route, taking into account the risks of damage to the pipeline in the event of future excavations in the area.
In the first phase of the project for sustainable water supply to Shusha, two reservoirs with a capacity of 500 cubic meters each will be built in the city, and a 6 km section of the city network will be reconstructed. The work on this stage is expected to be completed by the end of this year.
In the next phase of the project, in accordance with the General Plan, the city's drinking and wastewater networks will be completely reconstructed, and a wastewater treatment plant will be built for optimal management and treatment and disposal of wastewater.
In the future, the use of the Zarisli River as an alternative water source is considered, taking into account the settlement of the population in Shusha and the prospects for the development of tourism. In this regard, the Sukanal Scientific Research and Design Institute of “Azersu” OJSC has launched research and design work. According to preliminary estimates, a water intake facility and reservoir will be built in the Zarisli River, and water will be pumped to Shusha through a pumping station.
It should be noted that, after the liberation of Shusha city, within the framework of urgent measures taken by “Azersu” OJSC, drinking water was provided to the city from Small Kirs source on November 25, 2020 and from Zarisli source on December 20. At the same time, the city network has been regulated and a continuous service has been organized in the city since November last year.