27 sentyabr- Anım Günü münasibətilə tədbir keçirilib
27 sentyabr Azərbaycanda Anım Günüdür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən təsis edilən Anım Günü Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarından keçmiş əsgər və zabitlərimizə dərin ehtiramın ifadəsidir. Anım Günü münasibətilə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətində şəhid ailələri və qazilərin iştirakı ilə tədbir keçirilib. Əvvəlcə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
“Azərsu”ASC sədrinin birinci müavini Teyyub Cabbarov Zəfər tarixinə nəzər salaraq bildirib ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi işğalçı Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi üzündən uzun illər həllini tapmamış və aparılan danışıqlar nəticəsiz qalmışdır: “2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozması ilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri erməni təxribatlarının qarşısını almaq üçün əks-həmlə əməliyyatlarına başlamışdır. Ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmanlıq göstərən əsgər və zabitlərimiz müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin  qətiyyəti və xalqımızın yenilməz birliyindən ruhlanaraq düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirmişlər.
Vətən müharibəsində “Azərsu” ASC kollektivinin üzvləri də səfərbər olunub. Ümumilikdə 188 əməkdaşımız müharibədə iştirak edib, onlardan 3  nəfəri şəhid olub, 23 nəfəri isə yaralanıb. Eyni zamanda, döyüşlərdə kollektivimizin 21 nəfərinin ailə üzvü şəhid olub, 45 ailə üzvü isə yaralanıb. Nəqliyyat və Xüsusi Texnika İdarəsinin 21 işçisi döyüş bölgəsinə ezam olunub  və onlardan 1 nəfər  xidməti vəzifəsini  yerinə yetirərkən yaralanıb”.
Azərbaycan Su Təsərrüffatı İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin sədri Akif Məmmədov bildirib ki,  Vətən müharibəsində şəhid olmuş əməkdaşların ailələri, qazilər, xüsusilə döyüşlərdə yaralananlar daim diqqət mərkəzində olub, onlara hər zaman maddi və mənəvi dəstək göstərilib.
Şəhid Məzdək Eyvazlının atası Əli Eyvazlı və şəhid Niyaməddin Sultanzadənin atası Hüsaməddin Sultanov müharibənin ağrı-acılarla yanaşı xalqımıza böyük qürur hissi yaşatdığını qeyd edib, dövlət tərəfindən şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğıya görə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Daha sonra “Azərsu”ASC-nin Vətən müharibəsində iştirak etmiş əməkdaşları Ramil Səmədov, Nicat Məmmədov və Mirhəmzə Ağamalızadə döyüş xatirələrini danışıb və qeyd olunub ki, döyüşlərdə iştirak edən əməkdaşlarımızın qəhrəmanlığından kollektivimizin hər bir üzvü qürur hissi keçirir.
Tədbirdə qeyd olunub ki, Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsi xalqımızın qəlbində daim yaşayacaq və onların qəhrəmanlıqları unudulmayacaq. Azərbaycan dövləti bütün dövrlərdə olduğu kimi, bundan sonra da şəhid ailələrinin və qazilərin problemlərinin həllinə xüsusi diqqət göstərəcək.

Event taken place on the occasion of September 27 – Remembrance Day
September 27 is the Remembrance Day in Azerbaijan. The Remembrance Day, established by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s Order dated December 2, 2020, is an expression of deep respect for our soldiers and officers who fought heroically in the Patriotic War and died for the territorial integrity of our country. An event attended by martyrs' families and veterans was held at “Azersu” OJSC on the occasion of Memorial Day. First, our martyrs’ memory who died for the territorial integrity of our country was commemorated with a minute of silence.
Referring to the history of the Victory First Deputy Chairman of “Azersu” OJSC Teyyub Jabbarov said that the Nagorno-Karabakh conflict had not been resolved for many years due to the unconstructive position of the occupying Armenia and the talks remained ineffective. "On September 27, 2020, with the gross violation of the ceasefire by Armenia, the Azerbaijani Armed Forces launched a counter-attack operations to prevent Armenian provocations. Inspired by the determination of the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the invincible unity of our people, our soldiers and officers, who showed heroism in the battles for the territorial integrity of our country, delivered crushing blows to the enemy.
Members of “Azersu” OJSC were also mobilized during the war. A total of 188 employees took part in the war, 3 of them passed away and 23 were injured. At the same time, family members of 21 members of our team were killed and 45 family members were injured in the fighting. 21 employees of the Department of Transport and Special Equipment were sent to the battle zone and one of them was injured in the line of duty.
Chairman of the Republican Committee of the Water Industry Employees’ Trade Union of Azerbaijan Akif Mammadov said that the families of employees passed away in the Patriotic War, veterans, especially those wounded in battles, have always been in the spotlight, they have always received material and moral support.
Martyr Mazdak Eyvazli’s father Ali Eyvazli and martyr Niyamaddin Sultanzadeh’s father Husameddin Sultanov noted that the war was a source of great pride for our people along with pains, and thanked our government for the attention and care shown to the families of martyrs.
Afterwards, “Azersu” OJSC employees Ramil Samadov, Nijat Mammadov and Mirhamza Agamalizadeh, who took part in the Patriotic War, spoke about their memories in the battles and it was noted that every member of our team is proud of the heroism of our employees.
It was noted at the event that the memory of the martyrs of the Patriotic War will always live in our people’s hearts and their heroism will not be forgotten. The Azerbaijani state will continue to pay special attention to solving the problems of the martyr families and veterans.