"Azərsu" ASC-də qanvermə aksiyası keçirilib
İrsi qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən xəstələrə yardım etmək və cəmiyyətin diqqətini bu sosial məsələyə cəlb etmək məqsədilə “Azərsu” ASC-də qanvermə aksiyası keçirilib. Milli Hematologiya və Transfuziologiya Mərkəzinin xüsusi tibb briqadasının həkim-hemotoloqları tərəfindən hər bir donorun sağlamlığı yoxlanılıb və sağlamlığı qan götürməyə imkan verən şəxslər müəyyənləşdirilib.
Qanvermə aksiyasında “Azərsu”ASC-nin idarə və müəssisələrində çalışan əməkdaşlar fəal iştirak edib. Donorlar irsi qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən uşaqlar üçün könüllü qan verməyin xeyirxah və savab iş olduğunu diqqətə çatdırıblar. Milli Hematologiya və Transfuziologiya Mərkəzinin mütəxəssisləri bildiriblər ki, götürülən qan nümunələri laboratoriyada hərtərəfli müayinə edildikdən sonra onlardan talassemiyalı, hemofiliyalı və digər irsi qan xəstələrinin  müalicəsində istifadə olunacaq.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın talassemiya, hemofiliya və leykoz xəstəliyindən əziyyət çəkənlərin qanla təmin edilməsinə dəstək çağırışına uyğun olaraq bu könüllü humanitar aksiyanın “Azərsu” ASC-də keçirilməsi ənənə halını alıb. Bu tədbir ölkəmizdə qan bankının yaradılması, irsi qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən uşaqların təhlükəsiz və keyfiyyətli qanla təminatı üçün könüllü donor xidmətinin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

Created: 09-04-2021 15:35
To help people suffering from hereditary blood diseases and to draw public attention to this social issue, a blood donation campaign was held at “Azersu” OJSC. Special medical brigade consisting of hematologists of the National Center for Hematology and Transfusion examined the health of each donor and identified those whose health allows them to take blood.
Employees of “Azersu” OJSC's offices and enterprises took an active part in the blood donation campaign. Donors noted that voluntary blood donation for children suffering from inherited blood diseases is a good and rewarding work. Experts from the National Center for Hematology and Transfusion said that the blood samples will be used in the treatment of patients with thalassemia, hemophilia and other hereditary blood diseases after a thorough examination in the laboratory.
It should be noted that in accordance with the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva’s call to support the blood supply to those suffering from thalassemia, hemophilia and leukemia, it has become a tradition to hold this voluntary humanitarian action at “Azersu” OJSC. This event is important in terms of creating a blood bank in our country, the development of voluntary donor services to provide children suffering from inherited blood diseases with safe and quality blood.