Sabunçu rayonunun Zabrat qəsəbəsinin bir hissəsində yeni içməli su şəbəkəsinin inşasına başlanıb
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Bakı şəhəri və ətraf qəsəbələrdə əhalinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasını davam etdirir. Bakıətrafı qəsəbələrdə avtomobil yollarının yenidən qurulması tədbirləri çərçivəsində Sabunçu rayonunun Zabrat qəsəbəsinin bir hissəsində yeni içməli su şəbəkəsinin inşasına başlanıb.
Zabrat qəsəbəsində icra olunan layihə Aşıq Ələsgər, Mirzə Mənsur, Bəşir Səfəroğlu və Murad Mirzəyev küçələrini əhatə edir. Bu küçələrdə mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkələri mövcud olmayıb. İçməli su təchizatı əhali tərəfindən fərdi qaydada yaradılmış və tikinti normalarına cavab verməyən şəbəkələr hesabına aparılıb. Uzun illərdir istismar olunaraq yararsız vəziyyətə düşmüş su xətlərində tez-tez qəzalar baş verirdi və əhalinin içməli su təchizatında çətinliklər yaranırdı. Bütün bunlar nəzərə alınaraq həmin ərazilərdə içməli su təchizatı şəbəkəsinin yenidən qurulmasına qərar verilib.
“Azərsu” ASC-nin “Sutikinti” Müəssisəsi tərəfindən icra olunan layihə çərçivəsində ərazidə müxtəlif diametrli polietilen borularla 6 km uzunluğunda su xətləri çəkiləcək. Yeni yaradılmış şəbəkədən 500-dək ünvana ev birləşməsi veriləcək. Bununla da Zabrat qəsəbəsində 2 mindən çox sakin dayanıqlı və təhlükəsiz içməli su ilə təmin olunacaq.
Qeyd edək ki, avtomobil yollarının yenidən qurulması ilə əlaqədar hazırda Sabunçu rayonu ilə yanaşı, Binəqədi Səbail və Xətai rayonlarında da layihələr icra olunur.

Construction of a new drinking water network has begun in part of Zabrat settlement of Sabunchu district
Created: 02-09-2020 14:58
“Azersu” OJSC continues to implement projects to improve the drinking water supply to the population in Baku and surrounding settlements. As part of the reconstruction of roads in the surburbs of Baku, the construction of a new drinking water network has begun in part of Zabrat settlement of Sabunchi district.
The project implemented in Zabrat covers the streets of Ashig Alasgar, Mirze Mansur, Bashir Safaroghlu and Murad Mirzayev. There were no centralized drinking water networks on these streets. Drinking water supply was provided via the networks created by the population individually that do not meet construction standards. Accidents often occured on water lines that had been in poor condition for many years and there were many difficulties in providing the population with drinking water. Taking all this into account, it was decided to reconstruct the drinking water network in those areas.
Within the framework of the project implemented by “Sutikinti” Enterprise of “Azersu” OJSC, 6 km long water lines with polyethylene pipes of different diameters will be laid in the area. About 500 addresses will be connected to the newly created network. Thus, more than 2,000 Zabrat residents will be provided with sustainable and safe drinking water.
It should be noted that, in connection with the reconstruction of roads, projects are being implemented in Sabunchu, Binagadi Sabail and Khatai districts too.