Bakı Su Həftəsinin açılış mərasimi keçirilib
Azərbaycanda su təsərrüfatının inkişafı, mövcud çətinliklərin və həll yollarının müzakirəsi, qlobal iqlim dəyişiklikləri fonunda müasir çağırışlar və texnologiyaların tələblərinə uyğunlaşma, maraqlı tərəflər üçün yeni fürsətləri əlçatan etmək məqsədilə, 2024-cü ildə Bakı həm ölkəmiz, həm də bütövlükdə region üçün böyük əhəmiyyət daşıyan daha bir beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi edib.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov açılış nitqində ölkəmizdə belə bir tədbirin təşkili təqdirəlayiq hal olduğunu vurğulayıb. “Bu tədbir mütəxəssislərə, hökumət təşkilatlarına və biznes sektoruna bilik və təcrübə mübadiləsi, yeni ideyaları araşdırmaq və su ilə bağlı problemlərin həlli üçün innovativ üsullar tapmaq imkanı yaradacaq. Su təsərrüfatı sahəsində beynəlxalq tədbirin keçirilməsi Azərbaycanda bu sektora yeni texnologiyaların tətbiqinə zəmin yaradacaq, həmçinin yerli və xarici şirkətlər arasında əməkdaşlığın daha da genişlənməsi ilə yadda qalacaq. Bu istiqamətdə ölkəmizdə COP29 kimi önəmli tədbirin keçirilməsi də beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycanın ətraf mühitlə bağlı reallaşdırdığı mühüm tədbirlərin dünya ictimaiyyəti tərəfindən dəyərləndirməsinin bariz göstəricisidir” deyə açılış nitqində qeyd olunub.

The opening ceremony of Baku Water Week took place
In 2024, Baku hosts another international event of great importance for our country and the region as a whole, to develop the water industry in Azerbaijan, discuss existing challenges and solutions, adapt to modern challenges and technology requirements against the background of global climate changes, and make new opportunities available to interested parties.
Zaur Mikayilov, Chairman of the Azerbaijan State Water Resources Agency, emphasized in his opening speech that the organization of such an event in our country is commendable. "The event will provide an opportunity for experts, government organizations and the business sector to share knowledge and experience, explore new ideas and find innovative ways to solve water-related problems. Holding an international event in the field of water management in Azerbaijan will create a foundation for the introduction of new technologies in this sector, and will also be remembered for the further expansion of cooperation between local and foreign companies. In this direction, holding of an important event like COP29 in our country is a clear indicator of the international community's appreciation of the important environmental measures implemented by Azerbaijan," it was stated in the opening speech.