Xocalı şəhərinin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılır
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırıqlarına əsasən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə içməli və tullantı su sistemlərinin yaradılması layihəsinin icrası intensiv qaydada davam etdirilir. Böyük Qayıdış Proqramından irəli gələn vəzifələrin icrasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi tərəfindən Xocalı şəhərinin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılır.
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahından verilən məlumata görə, Xocalı şəhərinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə yeni su mənbəyi yaradılır. Böyük Qayıdış Proqramının icrası nəticəsində şəhərdə məskunlaşmanın və içməli suya tələbatın artacağı nəzərə alınaraq 2 yeni subartezian quyusunun qazılmasına qərar verilib. Artıq quyulardan biri istismara hazır vəziyyətə gətirilib, digər quyunun isə qazıntısı işləri davam etdirilir. Yeni subartezian quyuları gələcəkdə Xocalı şəhərini  24 saat fasiləsiz içməli su ilə təmin  etməyə imkan verəcək. Xocalı şəhərinin içməli su təchizatı məqsədilə mənbədən götürülən su həcmi 500 kubmetr olan anbara ötürüləcək və buradan şəhərə paylanacaq.
Xocalı şəhərində mövcud içməli və tullantı su şəbəkələrinin genişləndirilməsi işləri də həyata keçirilir. Yeni inşa edilən fərdi yaşayış evlərinin şəbəkələrə qoşulmasını təmin etmək məqsədilə içməli və tullantı su xətləri çəkilir. Qeyd edək ki, Xocalı şəhərinin bir hissəsində mərkəzləşdirilmiş paylayıcı su şəbəkəsi mövcuddur. Kanalizasiya şəbəkəsi isə şəhərin kiçik bir hissəsini əhatə etməklə istismara yararsız vəziyyətdədir. Hazırda şəhərə, eləcə də rayonun bir neçə kənd və qəsəbəsinə Xocalı Sukanal İdarəsi tərəfindən xidmət göstərilir.

Drinking water supply of Khojaly city is being improved
According to the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev’s instructions, the implementation of the project of creating drinking and waste water systems in the territories liberated from occupation is being intensively continued. In order to ensure the implementation of the tasks arising from the Boyuk Gayidish (Great Return) Program, the drinking water supply of Khojaly city is being improved by the State Water Resources Agency of Azerbaijan.
According to information provided by the Coordinating Headquarters established for the centralized solution of issues in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, a new water source is being created in order to improve the drinking water supply of the city of Khojaly. It was decided to dig 2 new sub-artesian wells, taking into account that the population and the demand for drinking water will increase in the city as a result of the implementation of the Boyuk Gayidish (Great Return) Program. One of the wells has already been put into operation, and the digging of the other well is ongoing. The new sub-artesian wells will provide the city of Khojaly with 24 hours of uninterrupted drinking water in the future. To supply drinking water to the city of Khojaly, the water taken from the source will be transferred to a reservoir with a volume of 500 cubic meters and will be distributed to the city from here.
Expansion of existing drinking and waste water networks is also being carried out in Khojaly city. Drinking and waste water lines are laid in order to ensure the connection of newly built private houses to the networks. It should be noted that there is a centralized distribution water network in a part of the city of Khojaly. The sewage network covers a small part of the city and is unusable. Currently, the city, as well as several villages and settlements of the region, are served by the Khojaly Sukanal Administration.