Yaradılıb: 26-12-2023 15:05
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi içməli sudan qanunsuz istifadənin aşkarlanması, su itkilərinin minimuma endirilməsi və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə nəzarət tədbirlərini davam etdirir. Abşeron rayonunda həyata keçirilən nəzarət tədbirləri nəticəsində bəzi fərdi yaşayış evləri və kommersiya obyektlərində içməli sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb. Hökməli qəsəbəsində fərdi yaşayış evlərinin tikintisi ilə məşğul olan şəxs yaxınlıqdan keçən magistral su kəmərinə qanunsuz qoşulma verib. Qeyri-qanuni çəkilmiş su xətləri vasitəsilə fərdi yaşayış evləri su ilə təmin olunub.
Hökməli-Qobu yolunda yerləşən ət kəsimi məntəqəsində sudan qeyri-qanuni istifadə halı aşkarlanıb. Məlum olub ki, obyekt sahibi yaxınlıqdan keçən su xəttinə özbaşına birləşmə verib. Həmin ərazidə yerləşən “Əminin kafesi” adlı obyekt də texniki şərt almadan və müqavilə bağlamadan sudan qanunsuz istifadə edib. Nəzarət tədbirləri zamanı aşkar edilən bütün qeyri-qanuni xətt və birləşmələr kəsilərək ləğv edilib.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi vətəndaşların diqqətinə çatdırır ki, içməli sudan qeyri-qanuni və sayğacdankənar istifadə şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər abonentlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, bu əməllərə yol verən fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı sərt nəzarət tədbirlərinin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-noyabr aylarında içməli sudan qeyri-qanuni istifadə ilə bağlı 14909, Abşeron  rayonunda isə 1437 fakt aşkarlanaraq qarşısı alınıb.

Cases of illegal drinking water supply were detected in Absheron region
In accordance with the Action Plan for ensuring efficient use of water resources approved by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the State Water Resources Agency of Azerbaijan continues control measures to detect illegal drinking water lines, minimize water losses and prevent wastage. As a result of control measures carried out in Absheron region, cases of illegal drinking water supply were discovered in some private houses and commercial facilities. A person engaged in the construction of individual residential houses in Hokmeli settlement gave an illegal connection to the nearby transmission main. Private houses were supplied with water through illegally laid water lines.
The State Water Resources Agency of Azerbaijan brings to the attention of citizens that illegal and off-meter drinking water line causes disruption of hydraulic regimes in networks, serious water losses, deterioration of water supply to other subscribers living in those areas. In order to prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily laid and off-meter lines will be canceled, and law enforcement agencies will be contacted to take strict control measures against individuals and legal entities who commit these acts.
It should be noted that in January-November 2023, 14,909 facts related to illegal drinking water supply were detected and prevented in Absheron region.