Balakən şəhərində içməli su təchizatı layihəsinin birinci mərhələsi üzrə işlər yekunlaşıb
Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı çərçivəsində Balakən şəhərinin içməli su təchizatı infrastrukturu yenidən qurulur. Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi tərəfindən dövlət investisiyası hesabına həyata keçirilən layihənin ilkin mərhələsi çərçivəsində işlər yekunlaşmaq üzrədir.
Layihənin birinci mərhələsi su mənbələrinin yaradılması, anbarların və magistral su kəmərlərinin tikintisini əhatə edir. Layihənin icrasına başlanandan ötən müddət ərzində 10 subartezian quyusu qazılaraq istismara hazır vəziyyətə gətirilib. Su anbarları ərazisində hər birinin tutumu 2000 kubmetr olan 2 yeni su anbarının inşası yekunlaşıb,  eyni zamanda hər birinin həcmi 500 kubmetr olan 2 mövcud su anbarı yenidən qurulub. Layihə çərçivəsində anbarlararası xətlərin tikintisi və elektrik təchizatı sistemlərinin yaradılması işləri həyata keçirilib.
Balakən şəhərinin içməli suya olan tələbatını tam ödəmək məqsədilə  Siltikçay mənbəyində də işlər görülüb. Şəhərin alternativ mənbəyi kimi Siltikçayın məcrasında yeni suqəbuledici qurğu inşa edilib. Su mənbələrindən Balakən şəhərinə 7,6 km uzunluğunda magistral su kəməri çəkilib.
Layihənin növbəti mərhələlərində Balakən şəhərinin içməli və tullantı su şəbəkələri yenidən qurulacaq. Şəhərin relyef şəraiti nəzərə alınaraq ümumi tutumu 10 min kubmetr olan 8 su anbarının tikintisi və yenidən qurulması layihələndirilib. Balakən şəhərində 139 km içməli su və 77 km tullantı su şəbəkəsi yaradılacaq. Layihənin əhatə etdiyi ərazilərdə bütün istifadəçilər yeni şəbəkəyə qoşulacaq və sayğacla təmin olunacaq. Şəhərdə yaranacaq tullantı sularının təmizlənib kənarlaşdırılması məqsədilə tullantı sutəmizləyici qurğunun inşası da nəzərdə tutulur.
Bu layihədən 2035-ci ilədək perspektiv inkişaf nəzərə alınmaqla 31 mindən çox sakin faydalanacaq.
Qeyd edək ki, Balakən şəhərinin mövcud içməli və tullantı su şəbəkələri 1960-70-cı illərdə yaradılmışdır.  87,5 km uzunluğunda içməli  su şəbəkəsi uzun illərdir istismar olunur və tələbatı ödəmir. 15 km uzunluğunda kanalizasiya şəbəkəsi isə şəhərin bir hissəsini əhatə edir.

The first phase of the drinking water supply project in Balakan city has been completed
Within the framework of the State Program for the socio-economic development of the regions of the Republic of Azerbaijan, the drinking water supply infrastructure of the city of Balakan is being rebuilt. Work is about to be completed within the initial stage of the project implemented by the State Water Resources Agency of Azerbaijan at the expense of state investment.
The first phase of the project includes the creation of water sources, the construction of reservoirs and transmission mains. 10 sub-artesian wells have been drilled and made ready for operation during the period since the start of the project implementation. The construction of 2 new water reservoirs with a capacity of 2000 cubic meters each has been completed in the area of water reservoirs, and at the same time, 2 existing water reservoirs with a volume of 500 cubic meters each have been reconstructed. Within the framework of the project, construction of inter-storage lines and creation of electricity supply systems were carried out.
In the next stages of the project, drinking and waste water networks of Balakan city will be reconstructed. The construction and reconstruction of 8 reservoirs with a total capacity of 10,000 cubic meters have been planned, taking into account the relief conditions of the city. 139 km of drinking water and 77 km of waste water network will be created in Balakan city. All users in the areas covered by the project will be connected to the new network and will be provided with a meter. The construction of a wastewater treatment plant is also planned for the purpose of cleansing and disposal of waste water generated in the city.
More than 31,000 residents will benefit from this project, taking into account the prospective development until 2035.