Neftçala rayonunun 27 yaşayış məntəqəsinin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılır
Neftçala rayonunun içməli su çatışmazlığından əziyyət çəkən kənd və qəsəbələrinin su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə icra olunan layihənin birinci mərhələsi yekunlaşıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq Azərbaycan Dövlət Su  Ehtiyatları Agentliyi tərəfindən Neftçala rayonunda icra olunan layihə çərçivəsində Pirəbbə, Aşağı Surra, Aşağı Qaramanlı, Astanlı, Dördlər, Xıllı, Ballıcalı, Boyat, Bala Surra, Qaraqaşlı, Şorkənd, Cəngan, Beştalı, Ərəbqardaşbəyli, Yenikənd, Qırmızı Şəfəq, Mayak 1, Mayak 2, Şirvanlı, Yeni Qışlaq, Haqverdili, Mikayıllı, Qızqayıtlı, Dalğalı, Sarıqamış, Sahiloba kəndlərinin və Bankə qəsəbəsinin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılıb. Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən 2020-ci və 2023-cü illərdə Neftçala rayonuna çəkilmiş 2 magistral su kəməri rayon mərkəzi ilə yanaşı, kənd və qəsəbələrin  də içməli su təminatı üçün əlverişli imkan yaradıb. Hazırda yeni yaradılmış infrastrukturdan 18 yaşayış məntəqəsinə çıxışlar verilib və daşıyıcı su xətləri çəkilib. Hazırda həmin kəndlərin su təchizatı ümumi istifadə üçün quraşdırılmış bulaqlar hesabına aparılır.
Eyni zamanda magistral kəmərlərdən uzaqlıqda yerləşən 9 yaşayış məntəqələrinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması üçün 5 ədəd subartezian quyusu qazılıb, quyu sularının keyfiyyətinin  standartlar səviyyəsinə çatdırılması məqsədilə 6 ədəd əks osmos tipli qurğu quraşdırılıb. Layihə çərçivəsində Bankə qəsəbəsində 39 km mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkəsi yaradılıb və 1700 ünvana ev birləşməsi verilərək sayğaclar quraşdılıb. Hazırda qəsəbə sakinləri keyfiyyətli içməli su ilə təmin olunur.
Ümumilikdə icra olunan layihələr çərçivəsində Neftçala rayonunun kənd və qəsəbələrində 90 km olan içməli su xətləri inşa edilib. Layihə çərçivəsində 30 minədək kənd sakini keyfiyyətli və dayanıqlı içməli su ilə təmin edilib.
Layihənin növbəti mərhələsində Neftçala rayonunun 11, eləcə də Salyan rayonunun 6 kəndinin içməli su təchizatının yaxşılaşdısrılması məqsədilə Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən yeni magistral su kəmıri inşa ediləcək. Artıq bu layihə üzrə tender proseduru yekunlaşıb və yaxın günlərdə tikinti işlərinə başlanılacaq.
Qeyd edək ki, layihə icra olunana qədər Neftçala şəhəri və rayonun kəndlərinin içməli su təchizatı Kür çayından və suvarma kanallarından götürülərən su hesabına aparılırdı. Yay aylarında Kür çayında su səviyyəsinin azalması və keyfiyyətinin pisləşməsi səbəbindən qurğuları xam su ilə təmin etmək mümkün olmurdu. Buna görə də modul qurğuların su təminatı sudaşıyan maşınlarla ödənilirdi.
Xatırladaq ki, hazırda Şirvan-Muğan  qrup su kəmərindən Hacıqabul, Şirvan, Salyan, Neftçala, Biləsuvar şəhərləri və 24 kənd keyfiyyətli içməli su ilə təmin olunur.

The drinking water supply to 27 residential areas of Neftchala region is being improved
The first stage of the project implemented in Neftchala region to improve the water supply of villages and towns suffering from drinking water shortage has been completed. In accordance with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s instructions, the drinking water supply to Pirabba, Ashagi Surra, Ashagi Garamanli, Astanli, Dordlar, Khilli, Ballicali, Boyat, Bala Surra, Garagashli, Shorkend, Jangan, Bestali, Arabkardashbeyli , Yenikand, Qırmızı Shafaq, Mayak 1, Mayak 2, Shirvanli, Yeni Kıshlaq, Hagverdili, Mikayilli, Qizgaitli, Dalghalı, Sarıgamish, Sahiloba villages and Banke settlement have improved within the framework of the project implemented by the Azerbaijan State Water Resources Agency in Neftchala district,. The 2 transmission mains built from the Shirvan-Mugan group water pipeline to Neftchala district in 2020 and 2023 created a favorable opportunity for drinking water supply to villages and towns in addition to the district center. At present, 18 residential areas have gained access to the newly created infrastructure, and water mains have been built. At present, the water supply of those villages is carried out through springs installed for general use.
90 km of drinking water lines were built in the villages and towns of Neftchala region within the framework of the implemented projects. As part of the project, up to 30,000 villagers were provided with quality and stable drinking water.
In the next stage of the project, a new water transmission main will be built from the Shirvan-Mugan group water pipeline in order to improve drinking water supply to 11 villages of Neftchala district and 6 villages of Salyan district. The bidding procedure for this project has already been completed and the construction work will be started in the near future.
It should be noted that currently the cities of Hajigabul, Shirvan, Salyan, Neftchala, Bilasuvar and 24 villages are supplied with quality drinking water from the Shirvan-Mugan group water pipeline.