Xətai rayonunda bir sıra obyektlərdə sudan qeyri-qanuni istifadə halları aşkarlanıb
Xətai rayonunda aparılan araşdırmalar nəticəsində sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə halları aşkarlanıb. Rahib Məmmədov küçəsində yerləşən “Park Aile Çay Bahçesi” restoranın sayğacı olsa da, sudan qanunsuz istifadə edilib. Belə ki, obyektin sayğacı özbaşına sökülərək birbaşa birləşmə verilib. Bundan əvvəl də obyektdə anoloji hal baş verib, dəymiş ziyan aktı tərtib olunub və su təchizatı dayandırılıb. Lakin obyektin icarədarı qanunvericiliyin tələblərini kobud surətdə pozaraq suyu talamaqda davam edib. Xətai Rayon Sukanal İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən obyektin su təchizatı dayandırılıb və yenidən dəymiş ziyan aktı tərtib olunub.
Cavanşir küçəsi 15A ünvanında sahibkara məxsus “Nar çiçəyim” kafesi, “Təbriz market”, zoomarket,  şirniyyat sexi, dönər, ət və balıq məhsullarının satışı obyektlərində də sudan qeyri-qanuni istifadə faktı aşkarlanıb. Belə ki əvvəllər bu obyektlərdə su sərfiyyatı  bir sayğac əsasında aparılıb. Sonradan sayğac nasaz vəziyyətə düşüb, sahibkar onun yenisi ilə dəyişdirilməsi ilə bağlı tələbləri yerinə yetirməyib. Əvəzində yaxınlıqdakı yaşıllıqların suvarılması üçün nəzərdə tutulan xətdən özbaşına istifadə edib.
Kazımağa Kərimov küçəsində yerləşən sexdə eyni zamanda bir neçə müəssisə fəaliyyət göstərir. Bir müddət əvvəl obyekt sahibi yığılmış borcu ödəmədiyindən su təchizatı dayandırılıb. Yığılmış borcların hissəli ödəniş üçün güzəşt edilsə də, sahibkar nəinki bu imkandan yararlanıb, əksinə sayğacdankənar əlavə xətt çəkərək sudan istifadə edib. Obyektin su təchizatı yenidən dayandırılıb və dəymiş ziyan aktı tərtib edilib.
Nəzarət tədbirləri zamanı aşkarlanmış bütün qeyri-qanuni birləşmələr ləğv edilib. Obyekt sahiblərinin diqqətinə çatdırılıb ki, içməli sudan qeyri-qanuni və sayğacdankənar istifadə şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər abonentlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunur, bu əməllərə yol verən fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı sərt nəzarət tədbirlərinin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunur.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-aprel aylarında sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 4817 fakt aşkarlanıb və bunların 50-dən çoxu araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına göndərilib.

Cases of illegal water supply were detected in a number of facilities in Khatai region
In accordance with the Action Plan for ensuring efficient use of water resources approved by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the State Water Resources Agency of Azerbaijan continues comprehensive measures to detect illegal drinking water lines, minimize water losses and prevent wastage.
As a result of investigations conducted in Khatai district, cases of unaccounted and unmetered water supply were discovered. Although a restaurant "Park Aile Chay Bahchesi" located on Rahib Mammadov Street has the counter, but the water was used illegally. So, the meter of the entity was dismantled on its own and a direct connection was given. Before that, a similar incident occurred at the facility, a damage report was drawn up and water supply was stopped. However, the lessee of the facility continued to rob the water, grossly violating the requirements of the legislation. The water supply to the facility was stopped by the employees of the Khatai District Sukanal Department and a damage report was drawn up again.
All illegal compounds detected during control measures have been canceled. It was brought to the attention of the facility owners that the illegal and off-meter use of drinking water leads to the violation of hydraulic regimes in the networks, serious water losses, and deterioration of the water supply of other subscribers living in those areas. To prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily drawn and illegal lines are cancelled, and law enforcement agencies are requested to take strict control measures against individuals and legal entities who commit these acts.
It should be noted that in January-April 2023, 4,817 facts related to illegal use of water were discovered, and more than 50 of them were sent to law enforcement agencies for investigation.