“Azərbaycanın su təsərrüfatı sektorunun inkişafı ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır” mövzusunda keçirilən konfransın iştirakçıları Ceyranbatan USQK-ya səfər ediblər
Yaradılıb: 11-05-2023 10:56
Görkəmli dövlət xadimi, ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yublieyi münasibətilə keçiriləcək “Azərbaycanın su təsərrüfatı sektorunun inkişafı ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır” mövzusunda elmi-praktiki konfransın iştirakçıları Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksinə səfər ediblər.
Komplekslə tanışlıq zamanı bildirilib ki, Azərbaycanın içməli su sektorunda ən müasir qurğusu sayılan  kompleksin təməli 2011-ci ildə Prezident İlham Əliyev tərəfindən qoyulub və 2015-ci ildə ölkə başçısının iştirakı ilə istismara verilib. Məhsuldarlığı saniyədə 6,6 kubmetr və ya sutkada 570 min kubmetr olan kompleksdə suyun emalı membran tipli süzgəclərdə aparılır. Su heç bir kimyəvi təmizlənmə aparılmadan tam qapalı, avtomatik rejimdə, mexaniki üsulla təmizlənir. Burada emal olunan su Dünya Səhiyyə Təşkilatının, digər beynəlxalq qurumların qəbul etdiyi standartlara tam cavab verir. Qeyd olunub ki, bu kompleks Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasının böyük hissəsi, ümumilikdə 1 milyondan çox sakini yüksək keyfiyyətli içməli su ilə təmin edir.
Komplekslə tanışlıq çərçivəsində qonaqlar mərkəzi idarəetmə sistemi - SCADA otağında idarəetmə proseslərini izləyiblər. Daha sonra qonaqlar kompleksin laboratoriyası ilə tanış olublar.
Tədbir iştirakçıları Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksi ilə tanışlığın onlarda böyük təəssürat yaratdığını qeyd edib, burada yaradılmış infrastrukturun imkanlarını yüksək qiymətləndiriblər.

Participants of the conference on "The development of Azerbaijan's water economy sector is connected with the name of the national leader Heydar Aliyev" visited the Jeyranbatan UFC
Created: 11-05-2023 10:56
The participants of the conference on "The development of Azerbaijan's water economy sector is connected with the name of the national leader Heydar Aliyev" visited the Jeyranbatan Ultrafiltration Facilities Complex.
During the familiarization with the complex, it was said that the foundation of the complex, which is considered the most modern facility in the drinking water sector of Azerbaijan, was laid by President Ilham Aliyev, in 2011 and put into operation in 2015 with the participation of the head of the country. In the complex with a productivity of 6.6 cubic meters per second or 570 thousand cubic meters per day, water processing is carried out in membrane filters. Water is purified in a completely closed, automatic mode, mechanically, without any chemical treatment. The water processed here fully meets the standards accepted by the World Health Organization and other international organizations. It was noted that this complex provides high-quality drinking water to Baku city and the greater part of the Absheron peninsula, more than 1 million residents in total.
As part of the acquaintance with the complex, the guests watched the management processes in the central control system - SCADA room. Later, guests got acquainted with the laboratory of the complex.
The participants of the event noted that familiarization with the Jeyranbatan Ultrafiltration Facilities Complex made a great impression on them, and highly appreciated the opportunities of the infrastructure created here.