Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin “Azərsu” ASC-nin 4 müəssisəsi müsabiqənin qalibi olub
Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasında (AHİK) 28 Aprel – Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Gününə həsr olunan “Sağlam və təhlükəsiz əmək şəraitinin yaradılması üzrə 2022-ci ilin ən yaxşı müəssisəsi (təşkilatı)” respublika müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılması  mərasimi keçirilib.
Tədbirdə qeyd olunub ki, Beynəlxalq Əmək Təşkilatı 2023-cü ildə Ümumdünya Əməyin Mühafizəsi Gününü – “Əmək sferasında sağlam və təhlükəsiz əmək şəraiti əsas prinsip və hüquq kimi” devizi ilə qeyd etməyi tövsiyə edib.  2022-ci ildə “Sağlam və təhlükəsiz əmək şəraitinin yaradılması üzrə ilin ən yaxşı müəssisəsi (təşkilatı)” devizi ilə əlaqədar AHİK-in müsabiqə komissiyasına müsabiqədə iştirak etmiş 2150-dən artıq müəssisə, təşkilat, sex və sahədən yalnız 48 ən yaxşı müəssisənin sənədi daxil olub. Həmin 48 qurumun yüksək göstəriciləri müəyyənləşdirilərək İcraiyyə Komitəsinin müzakirəsinə verilib və onlar yekdilliklə qalib elan ediliblər.
Müsabiqədə Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi “Azərsu” ASC-nin 4 müəssisəsi – Nəzarət Ölçü Cihazları İdarəsi, Suraxanı, Xətai və Nəsimi rayon sukanal idarələri qalib təşkilatlar sırasında yer alıb. Həmin müəssisələrdə işçilərin fərdi mühafizə vasitələri ilə təminatı, normal iş  şəraitinin yaradılması, təhlükəsizlik qaydalarına əməl edilməsi sahəsində işlər yüksək qiymətləndirilib.
Sonda müsabiqənin qalibi olmuş 23 sahə üzrə həmkarlar ittifaqını təmsil edən 48 müəssisəyə diplomlar və hədiyyələr təqdim olunub.
Qeyd edək ki, “Sağlam və təhlükəsiz əmək şəraiti yaradılmasında ilin ən yaxşı müəssisəsi (təşkilatı)” adı uğrunda müsabiqə AHİK-in təşəbbüsü ilə 2009-cu ildən hər il keçirilir. Müsabiqənin məqsədi işçilər üçün sağlam və təhlükəsiz əmək şəraitinin yaradılması, bu sahəyə cavabdeh olan şəxslərin məsuliyyətinin artırılması, həmçinin işəgötürənlərin əməyin mühafizəsi məsələlərinə daha diqqətlə yanaşmasına nail olmaqdır. Ötən dövr ərzində müsabiqəyə 22 mindən çox müəssisə və təşkilat qatılıb, onlardan 530-u qalib elan olunaraq fəxri fərman və hədiyyələrlə mükafatlandırılıb.

4 enterprises of "Azersu" OJSC of Azerbaijan State Water Resources Agency won the competition
The awarding ceremony of the winners of the republican competition "The best enterprise (organization) of 2022 for creating healthy and safe working conditions" dedicated to April 28 - World Labor Protection Day was held at the Confederation of Azerbaijan Trade Unions (ACTU).
Within the event, it was noted that the International Labor Organization recommended celebrating the World Labor Day in 2023 with the motto "Healthy and safe working conditions in the labor sphere as a basic principle and right". In connection with the motto "The best enterprise (organization) of the year for the creation of healthy and safe working conditions" in 2022, the competition commission of CATU received the documents of only 48 best institutions from more than 2150 enterprises, organizations, workshops and fields that participated in the competition. . The high indicators of those 48 institutions were determined and discussed by the Executive Committee and they were unanimously declared winners.
4 enterprises of Azerbaijan State Water Resources Agency of "Azersu" OJSC - Control Measuring Devices Department, Surakhani, Khatai and Nasimi District Sukanal Offices were among the winners of the competition. In those enterprises, the work in the field of providing employees with personal protective equipment, creating normal working conditions and following safety rules was highly appreciated.
In the end, diplomas and gifts were presented to 48 enterprises representing trade unions in 23 fields who won the competition.