Binəqədi rayonunda ət mağazası və fərdi yaşayış evlərində sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb
Yaradılıb: 27-04-2023 15:53
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə aparılan araşdırmalar nəticəsində Binəqədi rayonunda içməli sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə halları aşkar edilib. 2-ci mədən, 78-ci korpus ünvanında fəaliyyət göstərən ət kəsimi məntəqəsində suyun talandığı aşkarlanıb. Sahibkar texniki şərt almadan şəbəkəyə özbaşına qoşulub. Özünü qazi kimi təqdim edən sahibkar sudan qanunsuz istifadə etməklə yanaşı, əməkdaşların qanuni tələblərinə də məhəl qoymayıb.
Binəqədi  qəsəbəsi Nurlu massivində tikilən apartman tipli yaşayış binasında da texniki şərt almadan, müqavilə bağlanmadan sudan qanunsuz istifadə edilir. Həyata keçirilən nəzarət tədbirləri  zamanı sahibkara məxsus 12 mənzildən ibarət yeni tikilmiş fərdi yaşayış evlərinin hər birinə qanunsuz  su xətti çəkildiyi də məlum olub.
Aşkarlanmış qeyri-qanuni xətlər və birləşmələr ləğv edilib və su şəbəkəsinə qanuni qoşulma ilə bağlı məlumat verilərək bildirilib ki, içməli sudan qeyri-qanuni və israfçılıqla istifadə edilməsi şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər sakinlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunsuz halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin yanvar-mart aylarında içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı ümumilikdə 2638, Binəqədi rayonunda 528 fakt aşkarlanıb, 50-dən çox fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Cases of illegal water supply were detected at the butchers' shop and private residences
Cases of unaccounted and off-meter drinking water supply were discovered in Binagadi district, as a result of investigations conducted to prevent water losses and wastage in accordance with the Action Plan on ensuring efficient use of water resources approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. It was discovered that the water was stolen in the slaughterhouse operating in the territories 2nd Madan, 78th housing. The entrepreneur got connection to the network on his own without receiving technical conditions. The entrepreneur, who presented himself as a veteran, not only illegally used water, but also ignored the legal requirements of the employees.
Detected illegal lines and connections were canceled and information about the legal connection to the water network was provided. It was stated that the illegal and wasteful drinking water supply leads to the violation of hydraulic regimes in the networks, serious water losses and the deterioration of water supply to other residents living in those areas. To prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily drawn and off-meter lines will be canceled.
It should be noted that in January-March 2023, a total of 2,638 cases of illegal use of drinking water were detected and 528 in Binagadi district and more than 50 cases were submitted to law enforcement agencies for investigation.