Su təsərrüfatında yaranmış problemlərin həlli hökumət qarşısında duran ən ciddi vəzifələrdən biridir
Yaradılıb: 17-03-2023 17:23
“İqlim dəyişməsi, əsasən qonşu ölkələrdən daxil olan yerüstü su ehtiyatlarının azalması, digər tərəfdən əhalinin sayının artması, ölkə iqtisadiyyatının, o cümlədən kənd təsərrüfatının inkişafı, əkin sahələrinin, suvarma və içməli su təchizatı üzrə şəbəkələrin genişləndirilməsi su təhlükəsizliyi məsələsini ən aktual mövzulardan birinə çevirib”.
Bunu Baş nazir Əli Əsədov Milli Məclisdə Nazirlər Kabinetinin 2022-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabatının təqdimatı zamanı su probleminin səbəblərindən danışarkən deyib.
Baş nazir bildirib ki, Prezidentin tapşırığı ilə su ehtiyatlarından planlı, optimal və səmərəli istifadənin təmin edilməsi və su təsərrüfatında yaranmış problemlərin həlli hökumət qarşısında duran ən ciddi vəzifələrdən biridir:
“Dövlət başçısının Sərəncamı ilə 2020-ci ildə su ehtiyatlarından səmərəli istifadə üzrə komissiya yaradılıb”, - deyə Ə.Əsədov əlavə edib.

Solving problems in the water industry is one of the most serious tasks facing the government
"Climate change, the decrease of surface water resources coming mainly from neighboring countries, on the other hand, the increase in the population, the development of the country's economy, including the development of agriculture, the expansion of arable land, irrigation and drinking water supply networks have made the issue of water security one of the most urgent issues."
Prime Minister Ali Asadov said this while speaking about the causes of the water problem during the presentation of the report on the activities of the Cabinet of Ministers in 2022 in the Milli Majlis.
The Prime Minister said that by the President's order, ensuring the planned, optimal and efficient use of water resources and solving problems in water management is one of the most serious tasks facing the government:
"By the order of the Head of State, a commission on efficient use of water resources was established in 2020," A. Asadov added.