“Azərsu” ASC-də Finlandiya Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Yanvarın 25-də “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətində Finlandiya Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
“Azərsu” ASC-nin sədrinin birinci müavini Teyyub Cabbarov qonaqlara Azərbaycanda su sahəsində həyata keçirilən layihələr haqda məlumat verib. Azərbaycanda su ehtiyatlarının 70 faizdən çoxunun transsərhəd çayları hesabına formalaşdığı, iqlim dəyişikliklərinin həmin çaylarda sululuğun azalmasına səbəb olduğu qonaqların diqqətinə çatdırılıb. T.Cabbarov qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq son illərdə ümumi məhsuldarlığı saniyədə 19 kubmetrdən çox olan 44 yeni su mənbəyi yaradılıb, 54 şəhər və rayon mərkəzində su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidən qurulmasına başlanılıb. Artıq bu şəhərlərin 33-də həm su, həm də kanalizasiya, 13-də isə su layihələrinin icrası yekunlaşıb.
Finlandiya Xarici İşlər Nazirliyinin su məsələləri üzrə eksperti Yuho Haapala Azərbaycanla yanaşı Cənubi Qafqazın digər ölkələrinə də səfər edəcəklərini, transsərhəd çayları ilə bağlı vəziyyəti öyrənəcəklərini qeyd edib. Finlandiyanın transsərhəd çaylarla bağlı bir çox layihələri dəstəklədiyini qeyd edən qonaq Qafqaz regionunda bu təcrübənin tətbiqinin region ölkələri üçün əhəmiyyətli olacağını bildirib.

A meeting with the delegation of the Ministry of Foreign Affairs of Finland held at "Azersu" OJSC
On January 25, meeting with the delegation of the Ministry of Foreign Affairs of Finland was held at "Azersu" Open Joint Stock Company.
Teyyub Jabbarov, the first Deputy Chairman of "Azersu" OJSC, informed the guests about the projects implemented in the field of water supply in Azerbaijan. It was brought to the attention of the guests that more than 70 percent of the water resources in Azerbaijan are formed at the expense of trans boundary rivers and climate changes have led to a decrease in water content in those rivers. T. Jabbarov noted that in accordance with the President Ilham Aliyev’s instructions, 44 new water sources with a total yield of more than 19 cubic meters per second were created in recent years, reconstruction of water supply and sewage systems was started in 54 city and district centers. In 33 of these cities, both water and sewerage, and in 13 of these cities, the implementation of water projects has been completed.
Yuho Haapala, an expert on water issues of the Ministry of Foreign Affairs of Finland, noted that they will visit other countries of the South Caucasus in addition to Azerbaijan, and will study the situation related to trans boundary rivers. Noting that Finland supports many projects related to trans boundary rivers, the guest said that the application of this experience in the Caucasus region will be important for the countries of the region.