Abşeron yarımadasının şərq hissəsinin dayanıqlı su təchizatı üçün yeni anbar inşa olunur
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Abşeron yarımadasının şərq hissəsinin içməli su təchizatında dayanıqlığın təmin olunması məqsədilə yeni layihənin icrasına başlayıb. Layihə Ceyranbatan təmizləyici qurğularından Qala istiqamətinə yeni magistral su kəmərinin və kəmərin marşrutu üzərində yeni anbarların inşasını nəzərdə tutur. 2022-ci ilin Dövlət İnvestisiya Proqramına uyğun olaraq Balaxanı qəsəbəsi yaxınlığında 10 min kubmetr tutumu olan su anbarı inşa edilir.
Hazırda yarımadanın şərq hissəsi içməli su ilə 2 magistral xətt - sovet dövründə tikilmiş Ceyranbatan-Maştağa və 2014-cü ildə istismara verilmiş Ceyranbatan-Zirə magistral su kəmərləri ilə təmin olunur. Son illər yarımadanın şərq hissəsində kənd və qəsəbələrin genişlənməsi, yeni yaşayış massivlərinin salınması və əhalinin artımı içməli suya tələbatı artırıb. Hazırda yaşayış məntəqələrində şəbəkələrin genişləndirilməsi və su təchizatında dayanıqlığın təmin olunması daşıyıcı kəmərlərin imkanlarından birbaşa asılıdır. Lakin mövcud infrastrukturun imkanları tələbatı qarşılamadığından, eləcə də perspektivdə artacaq tələbat nəzərə alınaraq Ceyranbatan-Zirə xəttinə paralel daha bir magistral kəmərin inşası layihələndirilib. Layihəyə əsasən “+118 Abşeron” su anbarından başlayaraq Qala qəsəbəsinədək yeni kəmər inşa olunacaq. 54 km uzunluğunda layihələndirilən kəmərin ilkin mərhələdə Balaxanı qəsəbəsinədək olan 21 km-lik hissəsi, daha sonra Ramana və Qala qəsəbələrinədək olan hissələri tikiləcək. Layihəyə əsasən,  magistral kəmər üzərində yeni su anbarları inşa ediləcək. Hazırda “+82 Balaxanı” anbar kompleksinin ərazisində tutumu 10 min kubmetr olan ilk anbarın tikintisi intensiv qaydada davam etdirilir. Anbarın tikintisinin cari ilin sonuna qədər başa çatdırılması nəzərdə tutulur. Gələcəkdə bu ərazidə daha iki anbarın tikintisi layihəndirilib.
Yeni magistral kəmərin və anbarların tikintisi Abşeron yarımadasının şərq hissəsinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılmasına ciddi təsir edəcək. Bu infrastrukturlar hesabına indiyədək su almayan yaşayış massivlərinin  içməli su ilə təmin edilməsi üçün əlverişli imkan yaranacaq, eyni zamanda şəbəkə mövcud olan ərazilərin su təchizatında dayanıqlıq təmin ediləcək.

A new reservoir is being built for the sustainable water supply of the eastern part of the Absheron peninsula
Created: 03-11-2022 15:21
"Azersu" OJSC has started the implementation of a new project to ensure the sustainability of drinking water supply in the eastern part of the Absheron peninsula. The project envisages the construction of a new transmission main from Ceyranbatan treatment plants to Gala and new reservoirs along the route of the pipeline. According to the State Investment Program of 2022, a reservoir with a capacity of 10,000 cubic meters is being built near Balakhani settlement.
Currently, the eastern part of the peninsula is supplied with drinking water by 2 main water lines - the Jeyranbatan-Mashtagha transmission main built during the Soviet era and the Jeyranbatan-Zira transmission mains commissioned in 2014. In recent years, the expansion of villages and towns in the eastern part of the peninsula, the construction of new housing estates and population growth have increased the demand for drinking water. Currently, the expansion of networks in residential areas and the provision of stability in water supply directly depend on the capacity of transmission lines. However, since the capabilities of the existing infrastructure do not meet the demand, as well as taking into account the demand that will increase in the future, the construction of another main pipeline parallel to the Jeyranbatan-Zira line has been designed. According to the project, a new pipeline will be built starting from the "+118 Absheron" water reservoir and reaching the settlement of Gala. The 21-km section of the 54-km-long pipeline up to Balakhani settlement will be built at the initial stage and then the sections up to Ramana and Gala settlements will be built. According to the project, new reservoirs will be built on the main pipeline. Currently, the construction of the first reservoir with a capacity of 10,000 cubic meters is being intensively continued in the territory of the "+82 Balakhani" reservoir complex. The construction of the tank is expected to be completed by the end of this year. In the future, the construction of two more reservoirs is planned in this area.
The construction of the new main pipeline and reservoirs will have a significant impact on the improvement of the drinking water supply of the eastern part of the Absheron peninsula. Thanks to these infrastructures, there will be a favorable opportunity to provide drinking water to residential areas that have not received water until now and at the same time, stability in the water supply of the areas where the network is available will be ensured.