Binəqədi qəsəbəsində yeni içməli su şəbəkəsinin yaradılmasına başlanılıb
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti əhalinin içməli su təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə Binəqədi qəsəbəsində yeni layihənin icrasına başlayıb. Dövlət investisiyası hesabına icra olunan layihə çərçivəsində Binəqədi qəsəbəsi 4-cü Qapı adlanan  ərazidə yaradılan yeni mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkəsi 700-dək ailəni  dayanıqlı içməli su ilə təmin edəcək.
Binəqədi qəsəbəsi 4-cü Qapı adlanan yaşayış massivində indiyədək mərkəzləşdirilmiş su təchizatı şəbəkəsi mövcud olmayıb. Ərazinin bir hissəsində əhali tərəfindən fərdi qaydada su xətləri çəkilib və həmin xətlər də tikinti normalarına cavab vermədiyindən istismara yararsız vəziyyətdədir. Fərdi şəbəkələrdə tez-tez baş verən qəzalar sistemdə sabit hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə səbəb olur, eləcə də suyun keyfiyyəti üçün müəyyən risklər yaradır. Şəbəkə olmayan ərazilərdə isə sakinlər içməli suyu maşınlarla əldə edirdi.
Pərakəndə çəkilmiş su xətlərinin ləğv edilməsi, su itkilərinin minimuma endirilməsi və istehlakçıların su təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə icra olunan yeni layihə çərçivəsində ərazidəki istismar tələblərinə cavab verməyən fərdi su xətləri ləğv olunur, müxtəlif diametrli borularla 7,6 km uzunluğunda içməli su şəbəkəsi yaradılır. Layihənin əhatə etdiyi ərazidə 700-dək fərdi yaşayış evi və obyekt yeni şəbəkəyə qoşulacaq, hər bir abonent sayğacla təmin olunacaq. Layıhə üzrə işlərin ilin sonuna qədər yekunlaşdırılması nəzərdə tutulur. Yeni yaradılmış infrastruktur sakinlərin dayanıqlı içməli su ilə təminatına imkan verəcək, dəqiq uçot qurulacaq, su itkilərinin qarşısı alınacaq.
Qeyd edək ki, hazırda “Azərsu” ASC tərəfindən dövlət investisiyası hesabına Binəqədi qəsəbəsi ilə yanaşı,  Sabunçu, Zabrat, Mərdəkan və Qala qəsəbələrində layihələrin icrası davam etdirilir. Bu layihələr çərçivəsində həmin qəsəbələrdə yeni mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkələri yaradılır, abonentlərə ev birləşməsi verilərək sayğaclar quraşdırılır.

A new drinking water network is being launched in Binagadi settlement
"Azersu" Open Joint Stock Company launches the implementation of a new project in Binagadi settlement to improve the supply of drinking water to the population. The new centralized drinking water network created in the area called 4th Gapi (Gate) of Binagadi settlement will provide sustainable drinking water to up to 700 families.
There were no centralized water supply network in Binagadi settlement called 4th Gapi (Gate). A part of the territory were supplied with water via the lines built individually by the population, and those lines are unfit for operation because they do not meet construction standards. Frequent accidents in individual networks cause disruption of stable hydraulic regimes in the system, serious water losses, as well as create certain risks for water quality. In areas without networks, residents bought drinking water from the vehicles.
Within the framework of the new project, implemented to cancel scattered water lines, minimize water losses and improve water supply to consumers, individual water lines that do not meet operational requirements in the area are canceled and a 7.6 km long potable water network is created with pipes of different diameters. In the area covered by the project, up to 700 private houses and facilities will be connected to the new network, each subscriber will be provided with a meter. The work on the project is expected to be completed by the end of the year. The newly created infrastructure will allow residents to be supplied with sustainable drinking water, accurate accounting will be established and water losses will be prevented.
It should be noted that currently the implementation of projects in Sabunchu, Zabrat, Mardakan and Gala settlements is being continued by "Azersu" OJSC due to state investment. Within the framework of these projects, new centralized drinking water networks are created in those settlements, subscribers are provided with house connections and meters are installed.