Sabunçu və Ramana qəsəbələrində içməli sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb
İçməli sudan qeyri-qanuni istifadəyə və israfçılığa qarşı tədbirlər davam etdirilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə aparılan araşdırmalar nəticəsində Sabunçu və Ramana qəsəbələrində  sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə halları aşkarlanıb. Sabunçu qəsəbəsindəki  “Aylin” uşaq bağçasının su təchizatı sisteminə baxış keçirilərkən məlum olub ki, obyekt texniki şərt almadan su xəttinə qanunsuz qoşulub. Qəsəbə ərazisində yerləşən təndir, dönər satışı obyektlərində və kafedə də içməli sudan qeyri-qanuni istifadə olunduğu aşkar edilib. Yeni Ramana yaşayış massivində ağac və dekorativ güllərin satıldığı  obyektdə də suyun talanması halına rast gəlinib. Burada qanunsuz çəkilmiş su xətti vasitəsilə suvarma işləri aparılır. Yeni Ramanada eyni ünvanda  fəaliyyət göstərəm ferma və internet klubun su təchizatı özbaşına çəklmiş qanunsuz xətt vasitəsilə aparılır.
Aşkarlanmış qeyri-qanuni su xətləri ləğv edilib, akt tərtib edilərək dəymiş ziyan hesablanıb. Sahibkarlara su şəbəkəsinə qanuni qoşulma ilə bağlı məlumat verilərək bildirilib ki, qlobal iqlim dəyişikliyi ölkəmizin şirin su ehtiyatlarının azalmasına səbəb olub və belə bir şəraitdə sudan israfçılıqla istifadə yolverilməzdir. İçməli sudan qeyri-qanuni və israfçılıqla istifadə edilməsi şəbəkələrdə hidravliki rejmlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər sakinlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, belə halları təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2022-ci ilin yanvar-iyul aylarında  içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 5373 fakt aşkarlanıb. Həmin hallar üzrə müvafiq olaraq 1 milyon 400 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub. Cari ilin yanvar-iyul aylarında  sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 100-dən çox fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Cases of illegal use of drinking water were detected in Sabunchu and Ramana settlements
Measures against illegal use and wastage of drinking water are in progress. As a result of investigations conducted to prevent water losses and wastage in accordance with the "Actions Plan for 2020-2022 on ensuring efficient use of water resources" approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, cases of unaccounted and off-meter use of water were detected in Sabunchu and Ramana settlements. During the inspection of the water supply system of the "Aylin" kindergarten in Sabunchu settlement, it was found that the instition was illegally connected to the water line without obtaining technical conditions. Illegal use of drinking water was found in tandoor, doner and cafe located in the settlement area. In the Yeni Ramana residential area, a case of water theft was also found in the facility where trees and decorative flowers are sold. Irrigation work is carried out here through an illegally built water line. The water supply of the farm and internet club operating at the same address in Yeni (New) Ramana is carried out through an illegally constructed line.
Detected illegal water lines were canceled, an act was drawn up and the damage was calculated. Entrepreneurs were informed about the legal connection to the water network and were told that global climate change has led to a decrease in our country's fresh water resources and in such situation, wasteful use of water is unacceptable. Illegal and wasteful use of drinking water causes disruption of hydraulic regimes in the networks, serious water losses, deterioration of water supply for other residents living in those areas. To prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily drawn and off-meter lines will be canceled and those who repeat such situations will be referred to the law enforcement agencies.
It should be noted that 5373 facts related to the illegal use of drinking water were discovered by "Azersu" OJSC within January-July 2022. According to those cases, consumption in the amount of 1 million 400 thousand cubic meters was restored. In January-July of the current year, more than 100 facts related to illegal use of water were submitted to law enforcement agencies for investigation.