Salyan şəhərində içməli su şəbəkəsinin yenidən qurulması işləri davam etdirilir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı çərçivəsində Salyan şəhərində içməli su şəbəkəsinin yenidən qurulması işləri davam etdirilir.
Yeni layihənin icrasına qədər Salyan şəhərində 1950-70-ci illərdə yaradılmış içməli su təchizatı sistemləri istismarda olub. 2016-cı ilədək mövcud olmuş 70 km içməli su şəbəkəsi şəhəri tam əhatə etmirdi və istismara yararsız vəziyyətə düşmüşdü. Mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkəsi olmayan ərzilərdə sakinlər suyu əsasən daşıma yolu ilə əldə edir və ya suvarma kanallarının suyundan istifadə edirdi.
2016-cı ildə Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Salyan şəhərinə 9 km uzunluğunda yeni xətt çəkilərək şəhər şəbəkəsinə birləşmə verilib. Bundan sonra mərhələlərlə şəhərin içməli su şəbəkəsinin  yenidən qurulmasına başlanılıb. Ötən müddətdə Salyan şəhərinin və şəhər mərkəzinə yaxın Babazanlı və Gilan  yaşayış massivlərində içməli su şəbəkəsi yaradılıb. Hazırda şəhərin digər ərazilərində içməli su şəbəkəsinin tikintisi davam etdirilir.
İndiyə qədər Salyan şəhərində inşası nəzərdə tutulan 139 km içməli su şəbəkəsinin 125 kilometrlik hissəsi tikilib. Şəbəkənin qalan hissəsinin tikintisi isə ilin sonunadək tam başa çatdırılacaq.
Layihəyə əsasən Salyan şəhərində 123 km tullantı su şəbəkəsinin yaradılması nəzərdə tutulub. Ötən müddətdə şəhərin mərkəzi hissəsində 5 km kanalizasiya şəbəkəsi yaradılıb, mövcud kanalizasiya nasos stansiyası bərpa edilib və 4,7 km uzunluğunda təzyiqli kanalizasiya xətti yenisi ilə əvəz olunub. Tullantı su şəbəkəsinin yenidən qurulması işləri mərhələlərlə davam etdiriləcək.
Salyan şəhərində yaranan tullantı sularının təmizlənib zərərsizləşdirilməsi məqsədilə gələcəkdə məhsuldarlığı sutkada 10 min kubmetr olan tullantı sutəmizləyici qurğu tikiləcək. Salyan şəhərinin içməli su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidən qurulması layihəsindən 2035-ci ilə perspektiv inkişaf nəzərə alınmaqla 35 min nəfər sakin faydalanacaq.

The reconstruction of the drinking water network in Salyan is in progress
Work on the reconstruction of the drinking water network in the city of Salyan is being continued within the framework of the State Program for the socio-economic development of the regions approved by President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
Until the implementation of the new project, the drinking water supply systems created in 1950- 70s were in operation in the city of Salyan. The 70 km drinking water network that existed until 2016 did not fully cover the city and became unusable. In areas without a centralized drinking water network, residents mainly obtained water by hauling or using water from irrigation canals.
In 2016, a new 9 km long line was built from the Shirvan-Mugan group water pipeline to the city of Salyan and connected to the city network. After that, the reconstruction of the drinking water network of the city was launched in stages. In the past, a drinking water network was established in the residential areas of the city of Salyan and near the city center in Babazanli and Gilan. Currently, the construction of the drinking water network is being continued in other areas of the city.
125 kilometers of the 139 km drinking water network planned to be built in Salyan city has been built so far. The construction of the rest of the network will be completed by the end of the year.
According to the project, it is planned to create a 123 km wastewater network in the city of Salyan. In the past period, a 5 km sewage network was created in the central part of the city, the existing sewage pumping station was restored and a 4.7 km long pressurized sewage line was replaced with a new one. Reconstruction of the waste water network will be continued in stages.
In the future, a wastewater treatment plant with a capacity of 10,000 cubic meters per day will be built to treat the waste water generated in the city of Salyan. 35,000 residents will benefit from the project of reconstruction of the drinking water supply and sewage systems of Salyan city, taking into account the prospective development until 2035.