Laçın rayonunun içməli su təchizatının bərpası məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər görülür
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti işğaldan azad edilmiş ərazilərdə su təchizatı sistemlərinin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində işləri davam etdirir. İşğaldan azad olunmuş Laçın rayonunda “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən təxirəsalınmaz tədbirlər görülərək hərbi və mülki təyinatlı obyektlərin su təchizatı təmin edilib.
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahından verilən məlumata görə, Laçın rayonu işğaldan azad olunduqdan sonra içməli su təchizatı sistemlərinin operativ şəkildə bərpasına başlanılıb. Rayon ərazisində xidməti vəzifələrini yerinə yetirən şəxsi heyətin, eləcə də tikinti-quraşdırma işlərinə cəlb olunmuş mülki əhalinin dayanıqlı içməli su təminatı məqsədilə su mənbələri, magistral kəmərlər və anbarlarda zəruri işlər  görülür.
Laçın rayonundakı içməli su mənbələri işğal dövründə istifadəyə yararsız vəziyyətə salındığından “Azərsu” ASC-nin mütəxəssisləri tərəfindən mənbələrə baxış keçirilib və bulaqlardan yaşayış məntəqələrinə suyun verilməsi qərara alınıb. Su mənbələrindən götürülən analizlər müsbət nəticələr verib. Bulaqlardan obyektlərə ümumilikdə 13 km uzunluğunda müxtəlif diametrli su xətləri çəkilib və ərazidə fəaliyyət göstərən obyektlər dayanıqlı içməli su ilə təmin olunub. Eyni zamanda, zərurət yarandıqda maşınlarla suyun daşınmasının təmin etmək üçün 3 nöqtədə sudoldurucu qüllələr quraşdırılıb. Hazırda Kəlbəcər Sukanal Sahəsi tərəfindən Laçın rayonuna xidmət göstərilir.
Qeyd edək ki, “Azərsu” ASC tərəfindən Laçın rayonu ilə yanaşı, Şuşa və Kəlbəcər şəhərlərində, Hadrut, Talış və Suqovuşan qəsəbələrində də fasiləsiz xidmət təşkil olunub.

Urgent measures are being taken to restore the drinking water supply of Lachin region
In accordance with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s instructions, “Azersu” OJSC continues to work on the restoration and reconstruction of water supply systems in the liberated territories. “Azersu” OJSC had taken urgent measures to provide water to military and civilian facilities in the liberated Lachin region.
According to the Coordination Headquarters established for the centralized settlement of issues in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, after the liberation of Lachin region, the restoration of drinking water supply systems had begun immediately. Necessary work is being carried out on water sources, transmission mains and reservoirs to provide sustainable drinking water to personnel performing official duties in the region, as well as the civilian population involved in construction and installation work.
As the drinking water sources in Lachin region were rendered unusable during the occupation, the specialists of “Azersu” OJSC inspected the sources and decided to supply water to the settlements from the springs. The analysis of water sources gave positive results. A total of 13 km of water lines of different diameters have been laid from the springs to the facilities, and the facilities operating in the area have been provided with sustainable drinking water. At the same time, water towers were installed at 3 points to ensure the transportation of water by vechiles if needed. At present, Lachin region is served by Kalbajar Sukanal Area.
It should be noted that, “Azersu” OJSC organized uninterrupted service in Lachin region, Shusha and Kalbajar cities, Hadrut, Talysh and Sugovushan settlements.