Beyləqan rayonunun Milabad qəsəbəsində yeni subartezian quyusu qazılır
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 12 avqust 2020-ci il tarixli sərəncamına əsasən, əhalinin içməli suya tələbatının ödənilməsi, həmçinin əkin sahələrinin suvarma suyu ilə təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasına başlanıb. Sərəncama uyğun olaraq 15 rayonun 24 kənd və qəsəbəsində yeni subartezian quyularının qazılması nəzərdə tutulur.
Sərəncama əsasən, Beyləqan rayonunun Mil, Yeni Mil və Milabad qəsəbələrinin hər birində subartezian quyuları qazılacaq. Bu qəsəbələrdə içməli su problemi uzun illər mövcud olub. Əhali suya olan tələbatını arx suları hesabına və uzaq məsafələrdən maşınlarla daşıyaraq ödəyib. Xüsusilə yay aylarında kənd sakinləri içməli sudan ciddi əziyyət çəkib.
Kənd sakinlərini təhlükəsiz içməli su ilə təmin etmək üçün yeraltı sulardan istifadə olunması qərara alınıb. Bu məqsədlə ərazidə tədqiqat işləri aparılıb və 150 metr dərinlikdəki lay sularından istifadə olunması layihələndirilib. Subartezian quyularının qazılmasına “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti ilə yanaşı, SOCAR-ın quyuların qazılması sahəsində ixtisaslaşmış təşkilatları cəlb olunub. Qazıntı işləri yekunlaşdıqdan sonra quyularda nasos və transformatorlar quraşdırılacaq və quyular elektrik enerjisi ilə təmin olunacaq.
Hazırda Milabad qəsəbəsində subartezian quyusunun qazılması işləri yekunlaşmaq üzrədir. Bu qazma qurğuları hesabına növbəti mərhələdə Mil və Yeni Mil qəsəbələrində də subartezian quyuları qazılacaq. Ümumilikdə 24 yaşayış məntəqəsində subartezian quyularının qazılması işlərinin cari ilin sonunadək başa çatdırılması nəzərdə tutulur.
Layihələrin icrası 15 rayonun 24 yaşayış məntəqəsində  65 mindən çox sakinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılmasına və suvarma suyuna olan tələbatının ödənilməsinə imkan yaradacaq. Qeyd edək ki, “Azərsu” ASC-nin sifarişilə ötən illərdə icra olunmuş layihələr çərçivəsində respublikanın müxtəlif bölgələrində 350-dən çox subartezian quyuları qazılıb.

A new sub-artesian well is being drilled in Milabad settlement of Beylagan region
According to the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s decree dated August 12, 2020, projects have been launched to meet population’s drinking water needs, as well as to improve the supply of irrigation water to arable lands. According to the order, new sub-artesian wells will be drilled in 24 villages and settlements of 15 regions.
According to the order, subartesian wells will be drilled in each of Mil, Yeni Mil and Milabad settlements of Beylagan region. The problem of drinking water existed in these settlements for many years. The population met their water needs by using arc water and transporting it by car over long distances. Especially in the summer months, the villagers suffered severely from drinking water.
It was decided to use groundwater to provide the villagers with safe drinking water. For this purpose, research was carried out in the area and the use of produced water at a depth of 150 meters was designed. Along with “Azersu” OJSC, SOCAR's organizations specialized in the field of well drilling were involved in the drilling of subartesian wells. Upon completion of the excavations, pumps and transformers will be installed in the wells and the wells will be supplied with electricity.
At present, the drilling of a subartesian well in Milabad settlement is under completion. At the next stage, subartesian wells will be drilled in Mil and Yeni Mil settlements due to these drilling rigs. In total, drilling of subartesian wells in 24 settlements is expected to be completed by the end of this year.
The implementation of the projects will improve the drinking water supply of more than 65,000 people in 24 settlements of 15 regions and meet their needs for irrigation water. Lets` note that, more than 350 subartesian wells were drilled in different regions of the republic within the projects implemented in the past years by the order of “Azersu” OJSC.