İrsi qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən xəstələrə yardım məqsədilə qanvermə aksiyası keçirilib
İrsi qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən xəstələrə yardım etmək və cəmiyyətin diqqətini bu sosial məsələyə cəlb etmək məqsədilə Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyində qanvermə aksiyası keçirilib.
Aksiyada B.Eyvazov adına Hemotologiya və Transfiziologiya İnstitutunun Mərkəzi Qan Bankının xüsusi tibb briqadasının həkim-hemotoloqları donorların sağlamlıq vəziyyətini yoxladıqdan sonra onlardan qan götürüblər.
Qanvermə aksiyasında idarə və müəssisələrdə çalışan əməkdaşlar fəal iştirak edib. Milli Hematologiya və Transfuziologiya Mərkəzinin mütəxəssisləri bildiriblər ki, götürülən qan nümunələri laboratoriyada hərtərəfli müayinə edildikdən sonra onlardan talassemiyalı, hemofiliyalı və digər irsi qan xəstələrinin  müalicəsində istifadə olunacaq.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın talassemiya, hemofiliya və leykoz xəstəliyindən əziyyət çəkənlərin qanla təmin edilməsinə dəstək çağırışına uyğun olaraq bu könüllü humanitar aksiyanın keçirilməsi ənənə halını alıb. Bu tədbir ölkəmizdə qan bankının yaradılması, irsi qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən uşaqların təhlükəsiz və keyfiyyətli qanla təminatı üçün könüllü donor xidmətinin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

A blood donation campaign was held to help patients suffering from hereditary blood diseases
A blood donation campaign was held in the Azerbaijan State Water Reserves Agency to help people suffering from hereditary blood diseases and to draw public attention to this social issue.
Medical brigade consisting of hematologists from the National Center for Hematology and Transfusion examined the health of each donor and identified those whose health allows them to take blood.
Employees from offices and institutions took active part in the blood donation campaign. Experts from the National Center for Hematology and Transfusion said that the blood samples will be used in the treatment of patients with thalassemia, hemophilia and other hereditary blood diseases after a thorough examination in the laboratory.
It should be noted that in accordance with the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva’s support call for the blood supply to those suffering from thalassemia, hemophilia and leukemia, it has become a tradition to hold this voluntary humanitarian action. This event is important in terms of creating a blood bank in our country, the development of voluntary donor services to provide children suffering from inherited blood diseases with safe and quality blood.