2023-cü ildə Gəncə şəhərində içməli və tullantı su layihəsi çərçivəsində görüləcək işlər müzakirə olunub
Yaradılıb: 26-01-2023 12:40
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi  regionların sosial-iqtisadi inkişafı dövlət proqramı çərçivəsində Gəncə şəhərinin içməli və tullantı su infrastrukturlarının yenidən qurulması layihəsinin icrası davam etdirilir. Hazırda şəhərdə paylayıcı şəbəkələrin tikintisi və sayğaclaşma işləri həyata keçirilir. 2023-cü ildə layihəsinin icrası çərçivəsində görüləcək işlər Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətində keçirilən tədbirdə ətraflı müzakirə edilib.
Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov bildirib ki, respublikanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncənin sosial-iqtisadi inkişafında içməli su və kanalizasiya infrastrukturunun yenidən qurulması mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Ötən müddətdə yeni şəbəkələrin yaradıldığı ərazilərdə əhalinin içməli su təchizatı əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşıb. Gəncədə  içməli və tullantı su şəbəkələrinin tamamilə yenidən qurulması şəhərin sosial-iqtisadi inkişafına, əhalinin məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasına töhfələr verir.
“Azərsu” ASC-nin sədr müavini Etibar Məmmədov  qeyd edib ki, Gəncə şəhərinin içməli və tullantı su infrastrukturlarının yenidən qurulması dövlət başçısının xüsusi diqqətindədir. Azərbaycan hökuməti və Almaniyanın KfW Bankının birgə maliyyələşdirdiyi “Açıq Kommunal İnfrastruktur Proqramı II” layihəsi çərçivəsində başlanılan işlər hazırda dövlət investisiyası hesabına davam etdirilir və 2023-cü ilin dövlət investisiya proqramında bu məqsədlə vəsait ayrılıb.
“Azərsu” ASC-nin departament rəisinin müavini Ceyhun Məmmədov layihənin təqdimatı zamanı bildirib ki, Gəncə şəhərini dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin etmək üçün Göygöl su mənbəyində məhsuldarlığı saniyədə 200 litr olan yeni drenaj sistemi yaradılıb. Gəncə şəhərində həcmi 4000 kubmetr olan su anbarı tikilib və mənbədən anbara qədər 24,3 km uzunluğunda magistral su kəməri çəkilib. Eyni zamanda Qızılqaya su mənbəyində bərpa-yenidənqurma işləri aparılıb, ümumi tutumu 12  min  kubmetr  olan 3 su anbarı, 11 km magistral su xətləri inşa edilib. Gəncə şəhərinin içməli su tələbatının böyük hissəsi Şəmkirçay su anbarı hesabına təmin olunur. Su anbarının yaxınlığında məhsuldarlığı sutkada 140 min kubmetr olan sutəmizləyici qurğu və buradan Gəncə şəhərinə 27,5 km Şəmkirçay-Gəncə magistral su kəməri inşa edilib.
Layihəyə əsasən Gəncə şəhərində 855 km içməli, 813 km tullantı su şəbəkəsinin yaradılması nəzərdə tutulur. İçməli və tullantı su şəbəkələrinin yenidən qurulması işləri mərhələli şəkildə həyata keçirilir. İndiyədək içməli su şəbəkəsinin 375 km-lik, tullantı su şəbəkəsini isə 330 km-lik hissəsi inşa edilib.Təsdiqlənmiş layihəyə uyğun olaraq 2023-cü ildə 16 km içməli, 19 km tullantı su xətləri və kollektorların inşası nəzərdə tutulur.
Layihəyə əsasən Gəncə şəhərində yaranacaq tullantı sularının təmizlənib zərərsizləşdirilməsi üçün gələcəkdə Samux rayonu ərazisində məhsuldarlığı sutkada 110 min kubmetr olacaq təmizləyici qurğunun inşası da nəzərdə tutulur.

Discussions on the work to be implemented within the drinking and waste water project in Ganja city in 2023
Created: 26-01-2023 12:40
Within the framework of the state program on socio-economic development of the regions approved by the President of the Republic of Azerbaijan, the implementation of the project of reconstruction of drinking and waste water infrastructures in Ganja city is being continued. Currently, construction of distribution networks and installation of meters are being carried out in the city. The work to be done within the framework of the project implementation in 2023 was discussed in detail during the event held in the Ganja City Executive Authority.
Deputy Chairman of "Azersu" OJSC Etibar Mammadov noted that reconstruction of drinking and waste water infrastructures in Ganja is in the special attention of the head of state. The work started within the framework of the "Open Utility Infrastructure Program II" project, jointly financed by the government of Azerbaijan and Germany's KfW Bank, are currently being continued at the expense of state investment and funds allocated for this purpose in the state investment program of 2023.
During the presentation of the project, the Deputy Head of department at "Azersu" OJSC Jeyhun Mammadov said that a new drainage system with a capacity of 200 liters per second was created at the Goygol water source to provide the city of Ganja with sustainable and high-quality drinking water. A water reservoir with a volume of 4000 cubic meters was built in Ganja city and a 24.3 km long transmission main was built from the source to the reservoir. At the same time, restoration and reconstruction works were carried out at the Kyzilgaya water source, 3 water reservoirs with a total capacity of 12 thousand cubic meters and 11 km of main water lines were built. Most of Ganja's drinking water needs are supplied by Shamkirchay reservoir. A water treatment plant with a capacity of 140,000 cubic meters per day was built near the reservoir and a 27.5 km Shamkirchay-Ganja transmission main was built from here to the city of Ganja.
According to the project, it is planned to create 855 km of drinking water and 813 km of waste water network in Ganja. Reconstruction of drinking and waste water networks is being carried out in stages. So far, 375 km of the drinking water network and 330 km of the waste water network have been built. According to the approved project, 16 km of drinking water and 19 km of waste water lines and collectors will be built in 2023.
According to the project, the construction of a treatment plant with a capacity of 110,000 cubic meters per day in the territory of Samukh district is planned for the purification and neutralization of waste water generated in the city of Ganja.