İçməli suyun keyfiyyət göstəriciləri nəzarətdə saxlanılır
İstehlakçılara verilən içməli suyun keyfiyyətinin, həmçinin kənarlaşdırılan tullantı sularının tərkibinin ekoloji standartlar çərçivəsində nəzarətdə saxlanılması “Azərsu” ASC-nin prioritet vəzifələrindəndir.
2022-ci ildə Səhiyyə Nazirliyi Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi ilə razılaşdırılmış qrafik əsasında su anbarları, nasos stansiyaları, su şəbəkələri, təhsil və səhiyyə müəssisələri, mühüm dövlət obyektləri,  mehmanxana,  idman kompleksləri və digər obyektlərdən ümumilikdə 3723 nöqtədən 67882 su nümunəsi götürülüb. Həmin nümunələr üzrə 401982 göstərici təyin edilib.
Ötən il işğaldan azad olunmuş ərazilərdən götürülmüş 123 su nümunəsi üzrə 5356 analiz aparılıb.
Eyni zamanda,  Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə razılaşdırılmış qrafik əsasında təmizləyici qurğular, sənaye müəssisələri, şəhər kollektorları və şəbəkələrindən  götürülmüş 12102 tullantı su nümunəsi üzrə 56861 parametr öyrənilib.
Qeyd edək ki, hazırda “Azərsu” ASC-nin Mərkəzi Laboratoriyasında içməli suyun 53, tullantı suların 59 olmaqla, ümumilikdə 112 parametri üzrə analizlər aparılır.
2022-ci ildə Pirşağı, Siyəzən, Ağsu, Göyçay, Cəlilabad, Zaqatala, Göygöl, Ağstafa, Tovuz, Goranboy, Tərtər tullantı sutəmizləyici qurğuların laboratoriyaları fəaliyyətə başlayıb.
Ümumilikdə içməli suyun  keyfiyyətinə 9-u regional olmaqla 12, tullantı sularının tərkibinə isə 14 laboratoriya tərəfindən nəzarət olunur.
Qeyd edək ki, “Azərsu” ASC-nin Mərkəzi Laboratoriyası 16 sentyabr 2013-cü ildə fəaliyyətə başlayıb. Bir il sonra Latviya Dövlət Akkreditasiya Qurumu (LATAK) tərəfindən beynəlxalq akkreditasiyadan keçən laboratoriya ötən dövrdə müxtəlif səriştəlilik testi proqramlarına qoşulub.

Created: 11-01-2023 16:01
One of the priorities of “Azersu” OJSC is to control the quality of drinking water supplied to consumers, as well as the composition of wastewater discharged within the framework of environmental standards.
According to the schedule agreed with the Republican Center for Hygiene and Epidemiology of the Ministry of Health, a total of 67882 water samples had been taken from 3723 points - reservoirs, pumping stations, water networks, educational and health facilities, important government facilities, hotels, sports complexes and other facilities. 401982 indicators were determined on these samples.
5356 tests on 123 water samples were taken from the liberated territories last year.
At the same time, according to the schedule agreed with the Ministry of Ecology and Natural Resources 56861 parameters on 12102 wastewater samples were taken from treatment plants, industrial enterprises and city collectors and networks.
Note that the Central Laboratory of “Azersu OJSC is capable to take tests on total of 112 parameters, including 53 for drinking water and 59 for wastewater samples.
In 2022, the laboratories of Pirshaghi, Siyazan, Aghsu, Goychay, Jalilabad, Zagatala, Goygol, Aghstafa, Tovuz, Goranboy, Tarter waste water treatment plants began to operate.
In general, the quality of drinking water is monitored by 12 laboratories, 9 of which are regional and the composition of waste water is monitored by 14 laboratories.
It should be noted that the Central Laboratory of “Azersu” OJSC was launched on September 16, 2013. A year later, the laboratory, which is internationally accredited by the Latvian State Accreditation Agency (LATAK), joined various competency testing programs within the period.