Şaxtalı hava şəraitində su sayğaclarının donvurmadan qorunmasına diqqət yetirilməlidir
Hidrometeroloji proqnozlara əsasən 08 yanvar 2023-cü il tarixindən başlayaraq qarşıdakı bir neçə gün ərzində ölkə ərazisində qeyri-sabit və şaxtalı hava şəraiti gözlənilir. Bu günlərdə içməli su xətlərinin və sayğacların donvurmadan mühafizəsinə ciddi diqqət yetirilməlidir.
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti istehlakçıların diqqətinə çatdırır ki, fərdi yaşayış evlərində və həyətyanı sahələrdə, eləcə də kommersiya obyektlərində quraşdırılmış sayğacların şaxtalı günlərdə donvurma nəticəsində sıradan çıxmasının qarşısını almaq üçün zəruri qabaqlayıcı tədbirlər görülməlidir. Şaxtanın daha çox olduğu gecə saatlarında sayğacın içərisində suyun qalmaması üçün sayğacın giriş ventili bağlanmalı, çıxış ventili açıq saxlanmalı, sayğac qutularının qapağı bağlı saxlanmalı, sayğac qutunun içərisində taxta yonqarı vasitəsilə mühafizə olunmalıdır. Eyni zamanda fərdi həyət evlərində üstüaçıq boruların izolyasiya edilməsi vacibdir.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin təsdiqlədiyi “Sudan istifadə” Qaydalarının 6.4-cü bəndinə əsasən mənzillərdə, fərdi yaşayış evlərində və həyətyanı sahələrdə quraşdırılmış suölçən cihazların (sayğacların) işlək vəziyyətdə saxlanılmasına istehlakçı cavabdehlik daşıyır. Abonentlərin diqqətinə çatdırılır ki, fərdi yaşayış evlərində və həyətyanı sahələrdə, eləcə də qeyri-əhali istehlakçıları üçün  quraşdırılmış sayğaclar istənilən kənar müdaxilə nəticəsində zədələnərək sıradan çıxarsa (sayğacların sındırılması, şaxtalı günlərdə donvurma nəticəsində sıradan çıxması və s.) onların yenilərilə əvəzlənməsi abunəçilərin hesabına həyata keçirilir.
Abonentlər şaxtalı hava şəraitində içməli su təchizatı və sayğacların istismarında qarşılaşdıqları problemlərlə bağlı “Azərsu” ASC-nin  24 saat fəaliyyət göstərən 955 “Qaynar xətt” xidmətinə müraciət edə bilərlər.

Protection of water meters from freezing in frosty weather should be considered
According to hydro meteorological forecasts, unstable and frosty weather conditions are expected in the country for the next few days from January 8, 2023. These days, serious attention should be paid to the protection of drinking water lines and meters from freezing.
“Azersu” OJSC informs consumers that necessary preventive measures should be taken to avert the failure of meters installed in individual houses and yards, as well as in commercial facilities from freezing on frosty days. During the night, when there is more frost, the inlet valve of the meter should be closed, the outlet valve should be kept open, and the lid of the meter boxes should be closed meters should be protected with dry wood chips inside the meter box. At the same time, it is important to insulate open pipes in individual courtyard houses.
According to the paragraph 6.4 of the "Rules of water use" approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the consumer is responsible for the  maintenance of water meters (meters) installed in individual houses and yards. It is brought to subscribers’ attention meters installed in private houses and yard areas, as well as for non-residential consumers are damaged as a result of any external interference (breakage of meters, failure due to freezing on frosty days, etc.), their replacement is carried out at the subscriber’s expense.
Subscribers can call on 955 "Hotline" service of "Azersu" OJSC, which operates 24 hours a day, in connection with the problems encountered in the operation of drinking water supply and meters in frosty weather.