Yaradılıb: 17-11-2022 15:24
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın qarşısının alınması məqsədilə aparılan araşdırmalar nəticəsində Abşeron rayonunda içməli sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə halları aşkar edilib.
Nəzarət tədbirləri zamanı Masazır qəsəbəsi Əliağa Vahid küçəsində apartmant tipli çoxmənzilli yaşayış binasının tikintisi zamanı içməli sudan qanunsuz istifadə aşkarlanıb. Araşdırma nəticəsində məlum olub ki, inşaat işləri aparılarkən suya olan tələbat şəbəkəyə özbaşına qoşulmuş xətt vasitəsilə aparılır. İçməli sudan qanunsuz istifadənin qarşısını almaq məqsədilə həmin xətt dərhal ləğv edilib.
Həmçinin, aparılan nəzarət tədbirləri zamanı bir sıra fərdi yaşayış evlərinin də içməli su şəbəkəsinə qanunsuz qoşulduğu aşkarlanıb. Məlum olub ki, ərazidən keçən 110 mm diametrli su kəmərinə özbaşına müdaxilə olunub və gölməçənin içi ilə su xətti çəkilərək 70-ə yaxın fərdi yaşayış evinə qeyri-qanuni su verilib.
Aşkarlanmış hər bir fakt üzrə zəruri tədbirlər görülüb, özbaşına çəkilmiş xətlər və qoşulmalar ləğv edilib, Sudan İstifadə Qaydalarının tələblərinə uyğun olaraq qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanıb. Eyni zamanda aşkarlanmış faktlarla bağlı fərdi yaşayış evlərinin və obyektlərin sahiblərinə su şəbəkəsinə qanuni qoşulma ilə bağlı məlumatlar verilib. Bildirilib ki, içməli sudan qeyri-qanuni və israfçılıqla istifadə edilməsi şəbəkələrdə hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər sakinlərin su təminatının pisləşməsinə səbəb olur. İçməli sudan qanunsuz istifadə hallarının qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, belə halları təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət ediləcək.
Qeyd edək ki, 2022-ci ilin yanvar-oktyabr aylarında  içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 8248 fakt aşkarlanıb. Həmin hallar üzrə 2 milyon 135 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub. İlin əvvəlindən Abşeron rayonunda aşkarlanmış 617 qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması nəticəsində 151 min kubmetr  sərfiyyat  bərpa olunub. Bütövlükdə isə cari ilin yanvar-oktyabr aylarında sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı aşkar edilmiş 250-dək fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Cases of illegal drinking water supply were detected in Absheron region
As a result of investigations conducted to prevent water losses and wastage in accordance with the "Measure Plan for 2020-2022 on ensuring efficient use of water resources" approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, cases of unaccounted and off-meter drinking water supply were discovered in Absheron region.
Illegal drinking water supply was detected during the control measures to construction of a multi-apartment residential building on Aliagha Vahid Street, Masazır settlement. As a result of the investigation, it was found that the demand for water on the construction site is carried out through a line connected to the network arbitrarily. In order to prevent illegal drinking water supply the line was canceled immediately.
Also, during the control measures, it was discovered that a number of private houses were illegally connected to the drinking water network. It was found out that the 110 mm diameter water pipeline passing through the area was arbitrarily interfered with and a water line was laid through the pond and illegal water was supplied to about 70 private houses.
Necessary measures were taken for each discovered fact, arbitrarily laid lines and connections were canceled, damages due to illegal use were calculated in accordance with the requirements of the Water Supply Regulations. At the same time, the owners of individual residential houses and facilities were informed about the legal connection to the water network. It was reported that the illegal and wasteful use of drinking water leads to the violation of hydraulic regimes in the networks, serious water losses and the deterioration of the water supply of other residents living in those areas. In order to prevent cases of illegal drinking water supply, measures go on regularly, arbitrarily laid and off-meter lines will be canceled and law enforcement agencies will be contacted regarding those who repeat such cases.
It should be noted that in January-October 2022, 8,248 facts related to the illegal use of drinking water were discovered by "Azersu" OJSC. In those cases, the consumption of 2 million 135 thousand cubic meters was restored. As a result of the prevention of 617 cases of illegal use detected in Absheron region since the beginning of the year, 151 thousand cubic meters of consumption was restored.