Yasamal rayonunda ət kəsimi məntəqələrində içməli sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb
Qlobal iqlim dəyişikliyinin su ehtiyatlarının azalmasına səbəb olduğu bir dövrdə hələ də içməli sudan qanunsuz və israfçılıqla istifadə edənlər var. Yasamal rayonunda ət kəsimi məntəqələrinin sahibləri dəfələrlə edilən xəbərdarlıqlara və obyektin su təchizatının dayandırılmasına baxmayaraq, qeyri-qanuni əməllərindən əl çəkmirlər.
Görünür, iqlim dəyişiklikləri  səbəbindən bütün dünyada olduğu kimi, Azərbaycanda da şirin su ehtiyatlarının azalması kimi məlumatlar Yasamal rayonu Şərifzadə və Xiyabani küçələrinin kəsişməsində yerləşən obyekt sahiblərinə hələ də çatmayıb. Bu ərazidə fəaliyyət göstərən obyekt sahibləri bir damcı suyun nə qədər qiymətli olmasının fərqinə varmayaraq suyu saatlarla boşuna axıdırlar. Yasamal rayon Sukanal İdarəsinin mütəxəssislərinin keçirdiyi nəzarət tədbirləri zamanı məlum olub ki, kababxana və sallaqxanalarda içməli su ciddi şəkildə talanır. Ərazidə mövcud olan 10-dan çox obyektin cəmi biri sudan qanuni istifadə edir. Digər obyektlərin sahibləri dəfələrlə edilən xəbərdarlıqlara, hətta su təchizatının dayandırılmasına baxmayaraq, yenə də müxtəlif yollarla  sudan qanunsuz istifadəyə çalışırlar. İçməli sudan qeyri-qanuni istifadənin qarşısını almaq məqsədilə obyektlərin su təchizatı dayandırılıb. Yasamal rayon Sukanal İdarəsinin mütəxəssisləri tərəfindən bütün obyektlər siyahıya alınıb və sahibkarlara su şəbəkəsinə qanuni qoşulma ilə bağlı məlumatlar verilib.
İçməli sudan qeyri-qanuni və israfçılıqla istifadə edilməsi şəbəkələrdə hidravliki rejmlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə, həmin ərazilərdə yaşayan digər sakinlərin su təchizatının pisləşməsinə səbəb olur. Belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş və sayğacdankənar xətlər ləğv olunacaq, bu cür halları təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Adıçəkilən ərazidə ət kəsimi ilə məşğul olanlar kanalizasiya şəbəkəsinə qanunsuz qoşulma ediblər. Şəbəkəyə heyvan tullantılarının axıdılması baxış quyularının və xətlərin tez-tez tutulmasına, çirkab suların ətraf əraziyə dağılmasına səbəb olur.
Qeyd edək ki, 2022-ci ilin yanvar-avqust aylarında  içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 6225 fakt aşkarlanıb. Həmin hallar üzrə 1 milyon 627  min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub. Bu rəqəm Yasamal rayonu üzrə müvafiq olaraq 115 fakt və 28 min 700 kubmetr təşkil edib. Cari ilin yanvar-avqust aylarında  sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 100-dən çox fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Cases of illegal use of drinking water in slaughter-houses in Yasamal district were detected
At a time when global climate change has led to decrease of water resources, there are still people who use drinking water illegally and wastefully. Owners of slaughterhouses in Yasamal district do not stop their illegal activities, despite repeated warnings and suspension of water supply to the facility.
It seems that, as in the whole world, due to climate changes, the information about the reduction of fresh water resources in Azerbaijan has not yet reached the owners of the facility located at the intersection of Sharifzade and Khiyabani streets, Yasamal district. The owners of facilities operating in this area waste water for hours without realizing how precious a drop of water is. During the control measures carried out by the specialists of the Yasamal District Sukanal Branch, it was found that drinking water is seriously stolen from kebab houses and slaughter- houses. Only one of the more than 10 existing facilities in the area uses water legally. All facilities were listed by the experts of Yasamal District Sukanal Branch and entrepreneurs were given information about legal connection to the water network.
Illegal and wasteful use of drinking water causes disruption of hydraulic regimes in the networks, serious water losses, deterioration of water supply for other residents living in those areas. To prevent such illegal situations, measures will be continued regularly, arbitrarily laid and off-meter lines will be canceled, law enforcement agencies will be contacted regarding those who repeat such situations.
Those engaged in slaughtering meat in the mentioned area made an illegal connection to the sewage network. Discharge of animal waste into the network leads to frequent blockage of inspection wells and lines and spillage of sewage into the surrounding area.
It should be noted that 6225 facts related to the illegal use of drinking water were discovered by "Azersu" OJSC within January-August 2022. In those cases, the consumption of 1 million 627 thousand cubic meters was restored. This number was 115 facts and 28 thousand 700 cubic meters respectively for Yasamal region. In January-August of this year, more than 100 facts related to illegal use of water were submitted to law enforcement agencies for investigation.