Yevlax şəhərində sutəmizləyici qurğu və anbar kompleksinin inşası yekunlaşmaq üzrədir
Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı çərçivəsində Yevlax şəhərində içməli su təchizatı infrastrukturunun yenidən qurulması layihəsinin icrası davam etdirilir. Layihənin birinci mərhələsi çərçivəsində sutəmizləyici qurğu və anbar kompleksinin inşası yekunlaşmaq üzrədir.
Yevlax şəhərini dayanıqlı içməli su ilə təmin etmək üçün Kür çayının sahilində məhsuldarlığı sutkada 20 min kubmetr olan qumsüzgəc texnologiyalı təmizləyici qurğunun tikintisi üzrə son tamamlama işləri həyata keçirilir. Qurğuda 16 ədəd süzgəc quraşdırılıb,  emal prosesindən sonra təmiz suyun toplanması məqsədilə ümumi həcmi 2500 kubmetr olan 2 su anbarının tikintisi yekunlaşıb. Təmizləyici qurğuda zərərsizləşdirici,  əks-yuma prosesinin aparılması üçün 9 ədəd əks-yuma nasosu, kompleksin enerji təchizatı məqsədilə transformator və generator quraşdırılıb.
Hazırda çaydan götürülən suyun mövcud durulduculara və təmizləyici qurğulara ötürülməsi məqsədilə sugötürücü qurğunun inşası davam etdirilir.
Layihənin növbəti mərhələsində Yevlax şəhərinin içməli və tullantı su şəbəkələri yenidən qurulacaq. Yevlax şəhərində 135 km içməli su  şəbəkəsi tikiləcək və abonentlərə ev birləşməsi verilərək sayğaclar quraşdırılacaq. Layihə çərçivəsində şəhərin tullantı su şəbəkəsi də yenidən qurulacaq. Yevlax şəhərində 115 km uzunluğunda tullantı su şəbəkəsi yaradılacaq. Şəhərdə yaranacaq tullantı sularının təmizlənib kənarlaşdırılması məqsədilə məhsuldarlığı sutkada 12500 kubmetr olan təmizləyici qurğunun tikintisi də layihələndirilib.
Qeyd edək ki, hazırda Yevlax şəhərində 1960-1970-ci illərdə tikilmiş içməli və tullantı su şəbəkələri istismar olunur. İstismar müddəti başa çatmış şəbəkələr şəhəri tam əhatə etmir və əhalinin dayanıqlı su təminatında çətinliklərə səbəb olur.

The construction of the water purifying plant and reservoir complex in Yevlakh is under completion
Implementation of the reconstruction project of drinking water supply infrastructure in the city of Yevlakh is being continued within the framework of the State Program of Socio-Economic Development of the Regions of the Republic of Azerbaijan. The construction of the water purifying plant and reservoir complex is nearing completion within the first phase of the project.
To provide the city of Yevlakh with stable drinking water, the final work is being carried out by constructing a sand filter technology treatment plant with a capacity of 20,000 cubic meters per day on the bank of the Kura River. 16 filters have been installed in the device and the construction of 2 water reservoirs with a total volume of 2500 cubic meters has been completed for the purpose of collecting purifyied water after the processing process. In the treatment plant, 9 backwashing pumps, a transformer and a generator were installed for the power supply of the complex.
At present, the construction of the water intake facility is being continued to transfer the water taken from the river to the existing purifyiers and treatment facilities.
In the next stage of the project, drinking and waste water networks of Yevlakh city will be reconstructed. 135 km of drinking water network will be built in Yevlakh city and meters will be installed by providing house connection to subscribers. Within the framework of the project, the waste water network of the city will be rebuilt. A 115 km long waste water network will be created in Yevlakh city. The construction of a treatment plant with a capacity of 12,500 cubic meters per day has been designed for the treatment and disposal of waste water that will be generated in the city.
It should be noted that drinking and waste water networks built in 1960-1970 are currently being operated in Yevlakh city. Out-of-date networks do not fully cover the city and cause difficulties in the sustainable water supply of the population.