Xəzər rayonunda qeyri-qanuni su xətlərinin çəkilişinin qarşısı alınıb
Bakı şəhəri Xəzər rayonunda qeyri-qanuni içməli su şəbəkəsinin yaradılmasına cəhdlərin qarşısı alınıb. Məlum olub ki, özlərini “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin əməkdaşı kimi təqdim edən bir qrup şəxs pul müqabilində vətəndaşların evlərinə su xətləri çəkir.
Xəzər rayonu Mərdəkan qəsəbəsində Raco adlı şəxs tərəfindən əsasən gecə saatlarında asvalt küçələrdə xüsusi texnika ilə qazıntı işləri aparılıb, yol örtüyü dağıdılaraq 600 metr uzunluğunda su xətti çəkilib.
Buzovna qəsəbəsində isə qanunsuz su xətti çəkən şəxs bir neçə fərdi yaşayış evinə birləşmə verilməsi üçün sakinlərdən pul tələb edib. Bəzi vətəndaşlar onların vədlərinə aldanaraq tələb olunan pulu veriblər. Qanunsuz olaraq su xətləri çəkilib, evlərə birləşmələr verilib. Həmin şəxslər sayğacların qoyulacağını və abonent kodu veriləcəyini vəd etsələr də yoxa çıxıblar.
Bu cür hallar ərazidə yaşayan digər sakinlər üçün də problemlər yaradır. Belə ki, qeyri-qanuni su xətlərinin çəkilməsi hidravliki rejimlərin pozulmasına səbəb olur. Nəticədə içməli sudan qanuni istifadə edən abonentlər normal qaydada su ala bilmir.  Araşdırmalardan məlum olub ki, Xəzər rayonunun digər yaşayış məntəqələrində, xüsusilə Binə qəsəbəsində belə hallara daha çox rast gəlinir. Raco, Şaiq, Ramin, Lazım və digər şəxslər vətəndaşlarla sövdələşməyə gedərək pul müqabilində qanunsuz su xətləri çəkir.
“Azərsu” ASC vətəndaşlara tövsiyə edir ki, bu cür təkliflərə aldanıb sövdələşməyə getməsinlər. Çünki belə hallarda sənədləşmə aparılmır, abonentlər sayğacla təmin edilmir və kod verilmir. Üstəlik qanunsuz çəkilmiş su xətləri ləğv edilir.
Vətəndaşların diqqətinə çatdırılır ki, içməli su şəbəkəsinə qoşulma yalnız yeni mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkələrinin yaradılması layihələri çərçivəsində, həmçinin mövcud şəbəkələrə qoşulmaq üçün alınmış texniki şərt əsasında həyata keçirilir.
“Azərsu” ASC şəbəkələrə özbaşına müdaxilə edənlərin əməllərinə hüquqi qiymətin verilməsi və  qanunvericiliyin tələblərinə uyğun tədbirlərin görülməsi üçün bundan sonra da hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət edəcək.

Illegal construction of water lines in Khazar region was prevented
Attempts to create an illegal drinking water network in the Khazar district of Baku were prevented. It turned out that a group of people presenting themselves as employees of "Azersu" Open Joint Stock Company lays water lines to citizens' houses in exchange for money.
In the Mardakan settlement of Khazar region, a person named Raco carried out excavation work on asphalt streets with special equipment at night, destroyed the road surface and built a 600-meter long water line.
In the Buzovna settlement, the person who built an illegal water line demanded money from the residents for connection to several private houses. Some citizens were deceived by their promises and gave the requested money. Water lines were built illegally and connections were given to houses. Those persons have disappeared even though they promised to install the meters and give the subscriber code.
Such situations create problems for other residents living in the area. Thus, laying of illegal water lines leads to violation of hydraulic regimes. As a result, subscribers who legally use drinking water cannot get water normally. Research has revealed that such cases are more common in other settlements of Khazar region, especially in Bina settlement. Raco, Shaiq, Ramin, Lazim and other people make deals with citizens and build illegal water lines in exchange for money.
"Azersu" OJSC advises citizens not to be deceived by such offers and enter into a deal. Because in such cases, documentation is not carried out, subscribers are not provided with a meter and no code is given. Moreover, illegally built water lines are canceled.
It is brought to the attention of citizens that the connection to the drinking water network is carried out only within the framework of the projects of the creation of new centralized drinking water networks, as well as on the basis of the technical condition obtained for connecting to the existing networks.
"Azersu" OJSC will apply to the law enforcement agencies in the future to give a legal assessment to the actions of those who intervene in the networks and to take measures in accordance with the requirements of the legislation.