Sumqayıtda ictimai dinləmələr keçirilib
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin yanında İctimai Şuranın təşəbbüsü ilə Sumqayıt Sukanal İdarəsində ictimaiyyət nümayəndələri ilə görüş keçirilib. İctimai Şuranın sədri Rauf Zeyni bildirib ki, ilk dəfə Sumqayıtda keçirilən ictimai dinləmələr “Azərsu” ASC-nin digər sukanal idarələrində də təşkil olunacaq. O, ictimai dinləmələrin hər bir kəs üçün açıq olduğunu, görüşdə iştirak edən vətəndaşların həm özlərinin, həm də təmsil etdikləri rayon, qəsəbə, küçə və məhəllə ilə bağlı qaldırdıqları məsələlərin həllinə birlikdə yardımçı olacaqlarını vurğulayıb.
Sumqayıt Sukanal İdarəsinin rəisi Xalid Quluzadə Sumqayıt şəhərinin, eləcə də H.Z.Tağıyev və Corat qəsəbələrinin içməli su təchizatı, şəhər ərazisində formalaşan tullantı sularının idarə edilməsi barədə iştirakçılara geniş məlumat verib: “Hazırda Sumqayıt şəhərində abonentlərin 90 faizi 24 saat fasiləsiz su ilə təmin olunur. Qrafik əsasında su ilə təmin edilən 8, 9 və 10-cu mikrorayonların da 24 saatlıq rejimə keçirilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir. İyul ayı ərazində isə 8-ci mikrorayondakı 40-dan artıq çoxmənzilli binanın sakinləri də fasiləsiz su alacaqlar”.
İctimaiyyət nümayəndələrindən Təhmiraz Mansurov Yaşıldərə yaşayış massivində kanalizasiya infrastrukturunun yaxşılaşdırılması, Təyyar Eminov Yaşma bağ massivində, Nazim Balayev Ceyranbatan qəsəbəsinin yeni yaşayış massivində içməli su infrastrukturunun yaradılması, Səbinə Kərimova isə yaranmış borcun hissə-hissə ödənilməsinə köməklik göstərilməsini “Azərsu”  ASC-nin və İctimai Şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıblar.
Qeyd olunub ki, artıq Yaşıldərə yaşayış massivində bu istiqamətdə işlərə başlanılıb, layihənin birinci mərhələsində əsas daşıyıcı kollektorun 3500 metrlik hissəsi tikilib istismara verilib. İkinci mərhələdə isə kollektorun qalan hissəsi inşa olunacaq.
İctimai Şuranın sədri Rauf Zeyni Yaşma bağlarında və Ceyranbatan qəsəbəsinin yeni yaşayış massivində içməli su infrastrukturunun yaradılması ilə bağlı aidiyyəti üzrə müraciət olunacağını bildirib.
Sonra ictimaiyyət nümayəndələri Sumqayıt tullantı sutəmizləyici qurğusunda olublar. Onlara qurğuda aparılan emal prosesi, tullantı sularının təmizlənmə texnologiyası ilə bağlı ətraflı məlumat verilib.

Public hearings held in Sumgait
At the initiative of the Public Council under "Azersu" Open Joint Stock Company, a meeting with public representatives was held at the Sumgayit Sukanal Branch. Chairman of the Public Council Rauf Zeini said that the public hearings held for the first time in Sumgayit will be organized in other institutions of "Azersu" OJSC. He emphasized that the public hearings are open to everyone, that the citizens participating in the meeting will help to solve the issues raised by them and the district, settlement, street and neighborhood they represent.
Head of the Sumgayit Sukanal Branch, Khalid Guluzade, informed the participants about the drinking water supply of the city of Sumgayit, as well as H.Z. Taghiyev and Jorat settlements in detail and the management of waste water formed in the city area: "Currently, 90 percent of subscribers in Sumgayit city are supplied with water 24 hours a day. Work is being continued in the direction of transferring the 8th, 9th and 10th micro-districts, which are supplied with water according to the schedule, to a 24-hour regime. Residents of more than 40 multi-apartment buildings in the 8th micro-district will also receive uninterrupted water in July.
Hearings come from the public representatives as Tahmiraz Mansurov who asked for the improvement of sewage infrastructure in Yashildara residential area, Tayyar Eminov for the creation of drinking water infrastructure in the Yashma garden area, Nazim Balayev for the creation of drinking water infrastructure in the new residential area of Jeyranbatan settlement and Sabina Karimova to provide assistance in paying off the debt in installments were submitted to "Azersu" OJSC and the members of the Public Council.
It was noted that the works in this direction have already been started in Yeshildara residential area, and the 3500-meter part of the main carrier collector was built and put into operation in the first stage of the project. In the second stage, the rest of the collector will be built.
Chairman of the Public Council Rauf Zeini said that an appeal will be made regarding the establishment of drinking water infrastructure in Yashma gardens and the new residential area of Jeyranbatan settlement.
Then the public representatives visited the Sumgait wastewater treatment plant. They were delivered detailed information about the treatment process carried out at the facility, the technology of wastewater treatment.