Yeni Ramana yaşayış massivində mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkəsi inşa olunur
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq 2022-ci ilin Dövlət investisiya proqramı çərçivəsində Bakıətrafı qəsəbələrdə, o cümlədən Sabunçu rayonunun Yeni Ramana yaşayış massivində mərkəzləşdirilmiş içməli su şəbəkəsi inşa olunur. Layihənin həyata keçirildiyi ərazidə indiyə qədər mərkəzləşdirilmiş şəbəkə mövcud olmayıb və sakinlərin içməli su təchizatı əhali tıərəfindən yaradılmış fərdi şəbəkələr vasitəsilə aparılıb.Tikinti normalarına cavab verməyən şəbəkədə tez-tez baş verən qəzalar və hidravliki rejimlərin pozulması əhalinin susuz qalmasına, ciddi su itkilərinə səbəb olub, eləcə də suyun keyfiyyəti üçün risklər yaradırdı. Layihəyə əsasən Yeni Ramana yaşayış massivində müxtəlif diametrli borularla 4 km uzunluğnda içməli su şəbəkəsi yaradılacaq. Yeni yaradılan şəbəkədən 500-ə yaxın ünvana ev birləşməsi verilərək sayğaclar quraşdırılacaq. İndiyədək içməli su şəbəkəsinin 2,8 km-lik hissəsi inşa edilib, 300 ünvana birləşmə verilib. Yeni mərkəzləşdirilmiş şəbəkələrin yaradılması içməli su təchizatındakı problemlərin aradan qaldırılması ilə yanaşı, yeni abonentlərin sistemə qoşulmasına imkan verəcək.
Dövlət investisiyası hesabına 2022-ci ildə Saray, Binəqədi, Zabrat, Ramana, Bilgəh, Maştağa, Buzovna, Şağan, Mərdəkan, Qala, Şüvəlan, Binə qəsəbələrinin bir hisssəində içməli su layihələri icra olunacaq. Artıq Ramana, Şüvəlan və Bilgəh qəsəbələrində tikinti-quraşdırma işlərinə başlanılıb. Digər qəsəbələrdə isə tikintiyə hazırlıq hazırlıq işləri davam etdirilir. Qeyd edək ki, Dövlət investisya proqramına uyğun olaraq qəsəbələrdə mərkəzləşdirilmiş su təchizatı sistemlərimərhələlərlə inşa olunur.

Created: 13-07-2022 16:17
In accordance with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s instructions, a centralized drinking water network is being built in settlements near Baku, including in Yeni Ramana (New Ramana) residential area of Sabunchu district within the State investment program of 2022. Until now, there was no centralized network in the area where the project was implemented, and drinking water supply to the residents was carried out through individual networks created by the population. Frequent accidents and violations of hydraulic regimes in the network, which did not meet the construction norms, caused the population to be without water, serious water losses, as well as created risks for water quality. According to the project, a 4 km long drinking water network with pipes of different diameters will be created in Yeni Ramana (New Ramana) residential area. About 500 addresses from the newly created network will be connected and meters will be installed. So far, 2.8 km of the drinking water network has been built and 300 addresses are connected. The creation of new centralized networks will allow the connection of new subscribers to the system, along with the elimination of drinking water supply problems.
Drinking water projects will be implemented in a part of Saray, Binagadi, Zabrat, Ramana, Bilgah, Mashtaga, Buzovna, Shagan, Mardakan, Gala, Shuvelan, Bina settlements in 2022 at the expense of state investment. Construction works have already started in Ramana, Shuvelan and Bilgah settlements. In other settlements, preparations for construction are being continued. It should be noted that in accordance with the State investment program, centralized water supply systems in settlements are being built in stages.