Şuşa şəhərinin içməli, tullantı və yağış suları sistemlərinin yaradılması layihəsi ilə bağlı təqdimat keçirilib
Yaradılıb: 02-06-2022 17:40
Şuşa şəhərinin içməli, tullantı və yağış suları sistemlərinin yaradılması və yenidən qurulmasının texniki-iqtisadi əsaslandırma və layihə sənədlərinin hazırlanmasına Niderlandın “Vitteveen Bos” məsləhətçi şirkəti də cəlb olunub. “Azərsu” ASC-də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, “Azərsu” ASC-nin rəhbərliyi və mütəxəssislər, layihəni hazırlayan “İqlim” şirkətinin mütəxəssislərinin iştirakı ilə təqdimat keçirilib.
Məsləhətçi şirkətin nümayəndələri bildirib ki, layihə hazırlanarkən Şuşa şəhərinin su mənbələri, anbar və paylayıcı şəbəkələri, suyun keyfiyyəti, tullantı sularının idarə olunması və ekoloji məsələlər nəzərə alınıb. Şuşa şəhərinin gündəlik su tələbatı 6000 kubmetr qiymətləndirilir. Şuşanın dayanıqlı su təchizatının aparılması üçün şəhərin 8 müxtəlif təzyiq zonalarına bölünməsi, 2 zonanın hidrofor nasoslarla, 6 zonanın isə özüaxımlı rejimdə su ilə təmin olunması təklif edilir. Təzyiq zonalarını qidalandırmaq üçün mövcud anbarla yanaşı, 2 yeni anbarın da inşası nəzərdən keçirilir. Relyef baxımından çökək nöqtələrin su təchizatında izafi təzyiqin aradan qaldırılması üçün təzyiqqırıcılardan istifadə edilməsi nəzərdə tutulur.
Şuşa şəhərinin bütün ərazisi kanalizasiya şəbəkəsi ilə təmin olunacaq. Şəhərin şərq hissəsində, relyef baxımından çökəklikdə yerləşən ərazidə tullantı sutəmizləyici qurğusu inşa olunacaq.

A presentation held on the project to create drinking, waste and rainwater systems in Shusha
The Dutch consulting company Witteveen Bos was also involved in the preparation of feasibility studies and design documents for the creation and reconstruction of drinking, waste and rain water systems in Shusha. A presentation held at “Azersu” OJSC was attended by the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha Aydin Karimov, “Azersu” OJSC’s administration and specialists, specialists from the company “Iqlim”, which is preparing the project.
Representatives of the consulting company brought to attention that water sources, reservoir and distribution networks of Shusha, water quality, wastewater management and environmental issues were taken into account developing the project. The daily water demand of Shusha is estimated at 6,000 cubic meters. It is proposed to divide Shusha into 8 different pressure zones, provide 2 zones with hydrophore pumps and 6 zones with self-flowing water for sustainable water supply. In addition to the existing reservoir to feed the pressure zones, the construction of two new storage facilities is being considered. In terms of relief, it is planned to use pressure suppressant to eliminate excess pressure in the water supply of depressions.
The whole territory of Shusha will be provided with a sewerage network. A wastewater treatment plant will be built in the eastern part of the city, in a low-lying area.